Nauka wobec wiary
- Copernicus Center Press
- Nauka i Religia
-
9788378862062
W jaki sposób powinniśmy myśleć o religii, nauce i ich relacji we współczesnych społeczeństwach? Niektóre grupy religijne sprzeciwiają się ewolucji, niektórzy ateiści twierdzą, że nauka jest po ich stronie. Inni godzą swoje przekonania religijne z nauką albo uważają, że nauka i wiara dotyczą fundamentalnie różnych aspektów ludzkiego życia. Czym właściwie jest religia: wiarą i zaufaniem w istnienie Boga? Jak mamy odróżnić sens od przesądu? Co nauka ma do powiedzenia o tego rodzaju sprawach?
"Nauka wobec wiary" zajmuje się tym, uważamy za wartościowe, prawdziwe i możliwe. Co się dzieje w skomplikowanej sferze debat i pozornych debat o "religii i nauce"? Co należy brać poważnie, a co można uznać za nonsens i odrzucić? Gdzie mogłyby się odbywać takie debaty? Jakie są cele i ambicje dyskusji o "religii i nauce"? Ta książka dotyczy sposobów, na jakie podchodzimy do dwóch głównych wymiarów ludzkiej egzystencji, naukowego poszukiwania przekraczającej kulturowe ograniczenia i subiektywne preferencje wiedzy, na której można polegać, a także religijnego poszukiwania znaczenia i orientacji w naszym życiu, stanowiącego ważny aspekt kultury i subiektywnej egzystencji. Analizując źródła niezgody i dezorientacji, niniejszy przewodnik stara się pomóc w rozwinięciu lepszego rozumienia nauki, religii i kontekstów, w których te dwa wielkie ludzkie przedsięwzięcia wchodzą w relacje. /fragment książki/
Willem B. Drees - fizyk, teolog i filozof, wybitny uczony specjalizujący się w dziedzinie relacji nauki i religii. Kieruje Katedrą Filozofii Religii i Etyki na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii. Nakładem CCPress ukazała się jego książka Stworzenie. Od nicości do teraźniejszości.
Szczegóły - Nauka wobec wiary
- Tytuł: Nauka wobec wiary
- Autor: Willem B Drees
- Wydawnictwo Copernicus Center Press
- Seria Nauka i Religia
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2016
- Ilość stron: 306
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788378862062
- Język: polski
- Podtytuł: Spory, debaty, konteksty
- Oryginalny tytuł: Science and Religion in Context
- Tłumacz: Skonieczny Krzysztof
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788378862062
- EAN: 9788378862062
- Wymiary: 125 x 195 x 21 mm
- Powiązane tematy: Promocje Bee