Od rzezi wołyńskiej do akcji `Wisła`. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947

59,91
Opis

Dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, w tym kobiet, dzieci oraz starców, tysiące spalonych wsi oraz miasteczek, ponad półtora miliona wysiedlonych ludzi, zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron i pozostawienia dorobku swojego życia. Pod tymi liczbami kryje się porażający obraz historii, którą współdzielimy z Ukrainą.

Pierwsza popularnonaukowa książka stanowiąca pełen zarys stosunków polsko-ukraińskich w latach 1943-1947. Autor przedstawia przebieg krwawego konfliktu jaki rozgorzał pomiędzy Polakami i Ukraińcami, a którego ramy chronologiczne wyznaczają dwa często przywoływane wydarzenia historyczne: rzeź wołyńska, czyli czystka etniczna dokonana na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku, oraz akcja ",Wisła",, przymusowe wysiedlenia Ukraińców z południowo-wschodniej Polski. Zatrważający bilans konfliktu do dziś ciąży na zbiorowej pamięci Polaków i Ukraińców.

W swojej książce Grzegorz Motyka opowiada o najtrudniejszym okresie w dziejach dwóch narodów, kreśląc obraz, który na długo pozostaje w pamięci.

Przez lata książka prof. Grzegorza Motyki zainspirowała wiele dyskusji i zyskała status najważniejszej popularnonaukowej pracy poświęconej tej tematyce.

Szczegóły - Od rzezi wołyńskiej do akcji `Wisła`. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947

  • Tytuł: Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła"
  • Autor: Grzegorz Motyka
  • Wydawnictwo Literackie
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 524
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788308084373
  • Język: polski
  • Podtytuł: Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947
  • Nr wydania: 2
  • ISBN: 9788308084373
  • EAN: 9788308084373
  • Wymiary: 16.5x24.0x4.4 cm

Dane producenta

Wydawnictwo Literackie sp.z o.o, Długa 1, 31-147 Kraków, Polska, handel@wydawmnictwoliterackie.pl, tel. 126192770

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

O Autorze

Popularne tematy