Przepisy na fit pizzę - bezglutenowa pizza z warzywami

Krótka historia pizzy

9 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Trudno uwierzyć, że to uwielbiane na całym świecie danie miało bardzo skromne początki. Prosty placek na zakwasie z ziołami, czosnkiem i oliwą znany był już w starożytności. Rzymianie nazywali go focaccia. Od XVII w. zaczęto dodawać do niego pomidory. Przełom nastąpił dopiero w XIX wieku, gdy kucharz Raffaele Esposito zaserwował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej placek w narodowych barwach Włoch z bazylią, mozzarellą i pomidorami. Tak właśnie powstała margherita - najbardziej podstawowa wersja dzisiejszej pizzy.

Potem kariera pizzy potoczyła się błyskawicznie. Niestety, z upływem to danie stało zmorą dietetyków. Grube ciasto, żółty ser i wysokokaloryczne dodatki zmieniły dumę włoskiej kuchni w kaloryczną bombę pełną tłuszczu i węglowodanów.

Jeżeli trudno byłoby Ci zrezygnować z tego przysmaku, możesz przygotować go w domu w znacznie zdrowszej wersji. Jeżeli za inspirację posłuży antyczna kuchnia grecka i rzymska, to w efekcie uzyskasz lekką i zdrową pizzę, po którą z przyjemnością sięgniesz zarówno Ty, jak i Twoi bliscy.

Przepis na wegetariańską, bezglutenową fit pizzę

Od dziś pizza nie musi być traktowana jak okazjonalny fast food. Ta potrawa w wydaniu Yummity to nie tylko smak i chrupkość, którą wszyscy uwielbiają - to także pełnowartościowy i bezglutenowy posiłek. Pizza Yummity obfituje w błonnik i nie zawiera dodatku skrobi, ponadto stanowi doskonałe źródło białka i magnezu. Swój unikalny smak i wysoką wartość odżywczą zawdzięcza pełnoziarnistym mąkom takim, jak mąka z sorgo i komosy ryżowej oraz naturalnemu, bezglutenowemu zakwasowi ryżowemu.

Składniki (na 1 pizzę - 30 cm):

Ulubione warzywa: w naszym wydaniu są to:
  • cukinia 1/3 sztuki,
  • papryka czerwona ½ sztuki,
  • Pieczarki 4 sztuki,
  • Cebula ½ sztuki,
  • pomidorki koktajlowe 8 sztuk,
  • czosnek 1 ząbek,
  • starty ser żółty np. mozzarella 100g,

Sposób przygotowania:

    Do miski wsyp mieszankę, dolej olej i wodę. Wymieszaj składniki drewnianą łyżką lub robotem, do uzyskania jednolitej masy (lekko klejącej się do rak). Miskę z ciastem przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 20 minut. Nagrzej piekarnik do 250°C i przygotuj ulubione składniki na pizzę. Ciasto wyłóż na papier do pieczenia i przykryj je drugą warstwą papieru, dzięki czemu nie będzie kleiło się do wałka. Rozwałkuj ciasto na placek o grubości około 2mm. Zdejmij wierzchnią warstwę papieru. Placek posmaruj passatą pomidorową, posyp oregano oraz serem. Pizzę razem z papierem przełóż na rozgrzaną blachę. Przy przenoszeniu pizzy możesz sobie pomóc np. deską do krojenia. Piecz przez około 7 minut i 30 sekund, na najniższej półce piekarnika.

Wartości Odżywcze w 2 porcjach:

  • wartość energetyczna 1142,05 kcal / 571 kcal
  • tłuszcz 57,1g / 28,55 g
  • w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,54g/ 1,77g
  • węglowodany 123,8g / 61,9g
  • w tym cukry 18,64g / 9,32g
  • białko 52,3g / 26,15g
  • błonnik 24,39g / 12,2g
  • sól 2,95g/1,48g

Zdrowa pizza na cieście z warzyw

Jeżeli ktoś lubi eksperymentować w kuchni, może spróbować przygotować pizzę na nietypowym cieście wykonanym z rozdrobnionych i zapieczonych warzywam z dodatkiem jajek i mąki. W tej roli sprawdzi się np. kalafior, cukinia czy dynia.

Oryginalnym pomysłem jest także spód do pizzy z gotowanego ryżu zmieszanego z odrobiną mielonego lnu i włoskich przypraw.

Sos również nie musi być zawsze pomidorowy - warto go przygotować z zielonego bazyliowo-orzechowego pesto, przecieru z dyni czy marchewki lub hummusu.

Kulinarne wodze fantazji można popuścić także przy wybieraniu dodatków. Wegetarianie i miłośnicy zdrowego stylu życia docenią pizzę z tofu. Można wykorzystać także ugotowaną czarną lub czerwoną fasolę, dzięki której danie zyska więcej protein i błonnika. Ciekawym dodatkiem będzie jajko rozbite na środku ciasta (tzw. „oko cyklopa”) oraz orzechy włoskie, którymi posypuje się pizzę. Warto także spróbować różnego rodzaju warzyw - brokuły, szparagi, bakłażan, a nawet buraki czy bataty świetnie komponują się z serem i ziołami. Można również wykorzystać owoce - brzoskwinie z karmelizowaną cebulą, gruszka i ser kozi, figi z ricottą zachwycą każdego smakosza. Dzieciom na pewno spodoba się pizza zupełnie na słodko, z jabłkami, truskawkami, jagodami czy winogronami zapieczonymi z serkiem ricotta, miodem i cynamonem.

Domowa, zdrowa pizza - zasady przygotowania

Przygotowanie pizzy zaczyna się od ciasta drożdżowego, złożonego z mąki, wody i odrobiny oliwy extra virgin w dobrym gatunku, na przykład Gabro czy Bio Levante. Warto na tym etapie sięgnąć po mąkę pszenną razową, na przykład ekologiczną z Bio Planet, która jest o wiele zdrowsza od mąki białej – zawiera więcej minerałów, witamin i błonnika. Lepiej zdecydować się na wersję na cienkim cieście, ponieważ będzie ona mniej kaloryczna.

Po cieście kolej na sos pomidorowy – przygotowany w domu nie będzie zawierał cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego, jak jego kupne odpowiedniki. Łatwo i szybko przygotowuje się sos z pomidorów z puszki – oryginalne włoskie pomidory bio Alce Nera mają niepowtarzalny, bogaty smak. Można do niego dodać czosnek, cebulę czy inne warzywa.

Jeżeli chodzi o wybór sera, lepiej zrezygnować z żółtego typu cheddar, który ma ok. 40% tłuszczu. Plasterki świeżej mozzarelli, feta, ser kozi czy ricotta mają prawie o połowę mniej tłuszczu i lepiej sprawdzą się w przygotowaniu zdrowej pizzy. Całość świetnie uzupełnią zioła – można użyć oregano i bazylii lub sięgnąć po gotową mieszankę ziół, na przykład Przyprawę do pizzy i zapiekanek Dary Natury bez soli i glutaminianu sodu.

O smaku pizzy decydują przede wszystkim dodatki. Oryginalna, włoska pizza zawiera ich najwyżej trzy rodzaje i tej zasady warto się trzymać, zamiast robić „przegląd lodówki”. Najbardziej popularne są: pieczarki, kukurydza, oliwki, papryka, szynka, kurczak, salami czy boczek. Niskokaloryczna, zdrowa pizza wymaga przede wszystkim rezygnacji z tłustych wędlin na rzecz mniej kalorycznych dodatków. Może się na niej znaleźć tuńczyk, łosoś, owoce morza, anchois oraz szeroki wybór warzyw.

Warto także pamiętać, że serwowany do pizzy ketchup, który zawiera sporo cukru i sosy na bazie majonezu można zastąpić ketchupem Primaeco bez dodatku cukrów. Oryginalnym i zdrowym uzupełnieniem pizzy jest także świeża zielenina, którą dokłada się po upieczeniu – szpinak, jarmuż, boćwinka czy rukola.


Zobacz także: