Sprawa wyboru
- Państwowy Instytut Wydawniczy
-
9788381962827
Henryk Bereza (1926-2012) - legendarny polski krytyk literacki, uznawany za odkrywcę talentów m.in. Marka Hłaski, Edwarda Stachury, Janusza Głowackiego, patronujący „nurtowi chłopskiemu” oraz „rewolucji artystycznej”, przez przeszło półwiecze współpracujący z „Twórczością” - całym życiem udowadniał, że literatura jest wartością najwyższą, jedyną, której warto całkowicie podporządkować całego siebie.
Nazywany był, nie bez powodu, papieżem polskiej krytyki - wydał kilkanaście książek krytycznoliterackich, a jego recenzje, omówienia i inne teksty o książkach w czasopismach liczyć można w setkach, jeśli nie w tysiącach. Ten, przez niektórych uważany za kontrowersyjnego, krytyk w pewnym momencie swojego życia, zaskakując wszystkich, postanowił zająć się tworzeniem poezji.
"Sprawa wyboru" jest tomem zawierającym wszystkie teksty poetyckie Berezy oraz jeden, nigdy wcześniej niepublikowany, prozatorski tekst z 1956 roku. Uważny czytelnik odnajdzie w tym tomie autobiograficzną opowieść zamkniętą w formie haiku, nieregularne refleksyjno-filozoficzne dwuwersy i jednowersy, a w końcu swoiste epitafia, które Bereza tworzył dla rodziny oraz twórców, z którymi związany był zawodowo lub więzami przyjaźni w XX i XXI wieku.
Szczegóły - Sprawa wyboru
- Autor: Henryk Bereza
- Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2022
- Ilość stron: 344
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788381962827
- Język: polski
- ISBN: 9788381962827
- EAN: 9788381962827
- Wymiary: 140 x 208 x 20 mm