Segregacja śmieci promowana jest od lat. W Polsce stało się o niej szczególnie głośno w związku z wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej, wprowadzającej wyższe opłaty dla osób, które nie segregują odpadów. Problem ten faktycznie wart jest interwencji ze strony władz. Liczba odpadów stale rośnie. Warto więc nauczyć się szanować otaczającą nas przyrodę i zadbać o nią dla przyszłych pokoleń.

segregacja śmieci

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Szacuje się, że jedynie 9% całego plastiku produkowanego na świecie poddawane jest recyklingowi. Niewiele więcej ulega spalaniu. Aż 80% zalega na wysypiskach lub w środowisku. Ogromna jego część trafia do oceanów, wypływając na wybrzeżach nawet setki tysięcy kilometrów od miejsca powstania. Zatrważającym przykładem jest nigdy nie zamieszkana przez ludzi wyspa koralowa Henderson na Oceanie Spokojnym pierwotnie zapisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Dziś prądy morskie zniosły na nią tony śmieci, które zdewastowały ten unikatowy ekosystem. Miliony zwierząt giną zatruwając się cząstkami sztucznych tworzyw czy przypadkowo dając się spętać porzuconym sieciom, linom czy choćby foliowym workom. Okres degradacji plastiku nie jest dokładnie znany, szacuje się go na minimum 400 lat. Stała produkcja nowego plastiku i innych tworzyw sztucznych zasypuje planetę ogromną ilością odpadów. Dlatego recykling, czyli ponowne przetworzenie odpadów ma tak wielkie znaczenie. Każdy powinien wziąć na siebie część odpowiedzialności za losy odpadków, wyrzucając je do odpowiednich pojemników.

Pojemniki na śmieci

Ustawa dotycząca segregacji śmieci wprowadziła jasne przepisy, mówiące o podziale odpadów. Klasyfikacja obejmuje kilka kolorów pojemników, z których każdy przeznaczony został do innego rodzaju śmieci, zgodnie z poniższym kluczem:

 • niebieski - papier, gazety, książki, czasopisma, tektura, karton,
 • żółty - plastik i aluminium, czyli butelki plastikowe, puste opakowania po artykułach spożywczych i kosmetykach, puszki po napojach i konserwach, foliówki, reklamówki, kartony po sokach i mleku, styropian, drobny złom,
 • zielony - szkło kolorowe,
 • biały - szkło bezbarwne,
 • czerwony - odpady aluminiowe i metalowe,
 • brązowy - resztki biodegradowalne, tj. resztki jedzenia bez opakowań, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, zawartość worków z odkurzacza, trawa, liście, gałęzie, chwasty,
 • czarny - odpadki niesklasyfikowane powyżej, tj. artykuły higieniczne, porcelana, szkło stołowe i szyby, opakowania po aerozolach.
 • Leki należy wyrzucać do specjalnych pojemników w aptekach.
 • Baterie - do oznaczonych pojemników w instytucjach publicznych lub marketach.
 • Elektrośmieci można oddać do sklepu kupując nowy sprzęt, a nawet sprzedać w specjalnym skupie.
 • Śmieci wielkogabarytowe wystawia się do zbiórki w ustalonych datach. 

Segregacja śmieci w domu

Segregacja odpadów zaczyna się jednak już w domach. Warto zaopatrzyć się w oddzielne kosze na śmieci poddawane recyklingowi oraz resztkowe. Dobrze, by ich kolory odpowiadały barwom kontenerów. Można je podpisać lub nakleić na każdy właściwe symbole. Dzięki temu nie trzeba będzie zastanawiać się, co gdzie wyrzucić.

Część śmieci organicznych można samemu utylizować tworząc kompostownik w ogrodzie. Wyrzucając plastikowe lub metalowe opakowania po żywności czy środkach chemicznych trzeba jednak pamiętać, by były one puste i nie zawierały resztek. Zalecane jest również zgniatanie butelek, puszek i kartonów po napojach, by zajmowały mniej miejsca.

Segregacja śmieci wymaga odrobiny zachodu. Gra jednak jest warta świeczki. Wrzucając odpady do właściwych pojemników, pomaga się w utylizacji i recyklingu. W konsekwencji można uratować wiele istnień oraz zrobić coś dobrego dla przyszłych pokoleń.