Zespół metaboliczny – nowe otwarcie. W gabinecie lekarza POZ
- Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- W gabinecie lekarza specjalisty
-
9788301232610
Wydanie z serii "W gabinecie lekarza POZ" przedstawiające złożony interdyscyplinarny problem diagnostyczno-terapeutyczny, jakim jest zespół metaboliczny.
Mija już 35 lat od czasu, kiedy Gerald Reaven sformułował nowoczesną definicję zespołu metabolicznego. W ciągu tych lat przez sale konferencyjne i piśmiennictwo naukowe przetoczyła się burzliwa dyskusja wielu autorytetów medycznych, którzy poddawali często krytycznemu osądowi potrzebę istnienia takiej jednostki chorobowej. Warto pamiętać o pierwszych opisach z 1761 roku współwystępowania kluczowych elementów tego zespołu, pokazanych przez jednego z ojców współczesnej patologii, Morgagniego, czy polskim śladzie prof. Jakuba Węgierki z lat 50-tych XX wieku, kiedy pisał o cukrzycy skojarzonej z otyłością i nadciśnieniem tętniczym.
Dziś nie mamy wątpliwości, że wobec epidemii otyłości należy szeroko mówić i pisać o zespole metabolicznym nikt już nie kwestionuje jego istnienia. W 2022 roku grupa autorów różnych specjalności, akademików z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, przygotowała dokument, który pokazuje nowy paradygmat rozpoznawania i leczenia tego często skomplikowanego układu powiązań patogenetycznych i klinicznych. Uznaliśmy jednak, że warto docierać szeroko, pisać o kluczowych składowych tego zespołu, promować tę wiedzę wśród lekarzy. Tak powstało to monograficzne opracowanie, w którym w bardzo praktyczny sposób staraliśmy się pokazać kluczowe elementy ZM. Nasze zaproszenie przyjęli bez wahania naukowcy, a zarazem lekarze praktycy, którzy na co dzień zajmują się takimi pacjentami. Powstało praktyczne kompendium, które, mamy taką nadzieję, ułatwi procesy diagnostyki i terapii w tej wysoko zagrożonej grupie. Gorąco zachęcamy Państwa do lektury.
Szczegóły - Zespół metaboliczny – nowe otwarcie. W gabinecie lekarza POZ
- Tytuł: Zespół metaboliczny – nowe otwarcie
- Autorzy: Aleksander Prejbisz, Artur Mamcarz, Piotr Dobrowolski
- Wydawnictwo Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Seria W gabinecie lekarza specjalisty
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2023
- Ilość stron: 112
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788301232610
- Język: polski
- Podtytuł: W gabinecie lekarza POZ
- ISBN: 9788301232610
- EAN: 9788301232610
- Wymiary: 14.6x23.5x0.5 cm