Chcesz odżywiać się zdrowo, ale masz już dość nudnego menu złożonego z kilku sprawdzonych, ale monotonnych przepisów? Marzy ci się małe urozmaicenie, ale nie do końca wiesz jak je wprowadzić w życie? Nie jesteś sam.

Przygotowywanie zbilansowanych posiłków to wyzwanie nie tylko dla dietetyków. Według naukowców codziennie podejmujemy dziesiątki decyzji żywieniowych, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Takie decyzje niestety nie zawsze są słuszne, zwłaszcza kiedy kierujemy się emocjami lub po prostu jesteśmy zmęczeni po pracy. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zaplanowanie sobie lunchu do pracy. Dzięki temu będziemy mieć kontrolę nad tym, co jemy i niestraszne nam będą niezdrowe pokusy. Planując swoje menu z wyprzedzeniem, będziemy też mogli zadbać o to, by nasza dieta nie była nudna.

Bo jedzenie powinno nie tylko odżywiać nasze ciało, ale również dawać nam radość i sprawiać przyjemność. Warto więc poznać kilka trików, dzięki którym zawsze będziemy w stanie przygotować sobie zdrowy lunch, dla ciała i ducha.

1. Makaron twoim przyjacielem na diecie

Makaron jest doskonałą bazą dla każdego zbilansowanego posiłku. Dobrej jakości makaron posiada wysoką zawartość błonnika, dzięki czemu nasycimy się na długo. Błonnik poprawia też perystaltykę jelit i odżywia naszą florę bakteryjną. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment prozdrowotnych makaronów, dzięki czemu każdy z łatwością powinien wybrać coś dla siebie. Warto próbować różnych smaków i wybrać kilka ulubionych rodzajów, aby nasza dieta była jak najbardziej urozmaicona. Do wyboru mamy makarony:

  • orkiszowe,
  • żytnie,
  • gryczane,
  • ryżowe,
  • sojowe,
  • z soczewicy,
  • z ciecierzycy,
  • z fasoli
  • i wiele innych.

Możliwości na zbilansowany, makaronowy posiłek są nieskończone. Ciekawą propozycją na zdrowy lunch jest makaron konjac, który jest niemal pozbawiony kalorii. Dzięki temu możemy sobie bardziej pofolgować z dodatkami. Uwielbiasz spaghetti? W tradycyjnej wersji ciężko uznać je za dietetyczny obiad. Jeśli jednak przygotujesz je na bazie makaronu konjac, będziesz mógł się cieszyć zdrowym, niskokalorycznym posiłkiem.

2. Zdrowy lunch na słodko

Wszyscy miłośnicy słodyczy wiedzą jak ciężko jest zdrowo się odżywiać, mając słabość do słodkości. Codziennie jesteśmy kuszeni ze wszystkich stron reklamami ciasteczek, batoników, słodkich jogurtów itp. Nie jest łatwo oprzeć się słodkiej pokusie, nawet mając świadomość, że cukier jedzony w nadmiarze powoduje szereg dolegliwości zdrowotnych na czele z otyłością. Jeżeli zaliczasz się do grona osób, które nie wyobrażają sobie chociaż jednego posiłku dziennie na słodko, powinieneś wprowadzić do swojej diety naturalne słodziki.

Świetną alternatywą dla białego cukru jest ksylitol, nazywany inaczej cukrem brzozowym. Zawiera 40% mniej kalorii niż cukier, dzięki czemu łatwo odchudzisz każdą przekąskę. Weź na lunch do pracy swoje ulubione ciasteczka owsiane przygotowane z dodatkiem ksylitolu i zapomnij o wyrzutach sumienia!

3. Śniadanie na lunch?

Obiady jadasz dopiero po powrocie do domu, a na lunch do pracy preferujesz dania bardziej śniadaniowe? Szukasz alternatywy dla tradycyjnej owsianki? Może się okazać, że wcale jej nie potrzebujesz! Płatki owsiane, kasza manna, czy jaglanka to bardzo wartościowe posiłki, które z powodzeniem możemy jeść nie tylko na śniadanie. Jeżeli szukasz urozmaicenia, możesz je diametralnie odmienić przygotowując je na bazie mleka roślinnego. Dzięki temu nie tylko zmienisz smak swoich ulubionych potraw, ale również ograniczysz spożywanie laktozy (cukru z mleka).

Do lunchu na bazie mleka świetnie sprawdzi się np. napój owsiany Natumi, który zawiera dodatek wapnia i alg morskich. Taki napój możesz też zabrać do pracy i dodawać na co dzień do kawy, czy herbaty.

4. Nowy wymiar kanapek

Jeżeli jesteś miłośnikiem kanapek i nie wyobrażasz sobie bez nich dnia, może spróbujesz wypieku własnego pieczywa? Wbrew pozorom, nie jest to ani takie trudne, ani czasochłonne jak mogłoby się wydawać. Skład sklepowych chlebów często pozostawia wiele do życzenia. Nawet wypieki z dobrych piekarni nie są pozbawione ulepszaczy i konserwantów. Spożywając takie chleby regularnie, możemy pozbawiać się wielu wartościowych składników, które będzie zawierał chleb przygotowany samodzielnie.

Do swojego pierwszego wypieku użyj ekologicznej mąki żytniej chlebowej, która posiada wysoką zawartość błonnika. Dzięki temu sprawisz, że nawet najprostsze kanapki będą zdrowym elementem twojej diety.


kanapka - sposób na lunch do pracy

5. Eksperymentuj w kuchni

Jesteś przyzwyczajony do smaku swoich ulubionych potraw i wcale nie masz ochoty na zmiany, ale jednocześnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest różnorodność w diecie? Tak naprawdę nie musisz wprowadzać wielu zmian do swojego menu, żeby cieszyć się zbilansowaną dietą. Wystarczy, że przygotowując naleśniki użyjesz mąki jaglanej zamiast pszennej, do koktajlu owocowego dodasz mleka roślinnego zamiast krowiego, a do ulubionej włoskiej pasty dodasz żytnie świderki zamiast pszennego penne.

Często wystarczy zmienić jeden składnik jakiejś potrawy, żeby poprawić smak i wartość odżywczą całego posiłku. Jest to najprostsza droga, żeby zadbać o swoje zdrowie na co dzień. Nie bój się eksperymentować w kuchni!