Michał Rusinek


Michał Rusinek to literaturoznawca, tłumacz i pisarz. Przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Pisze książki naukowe i popularnonaukowe z zakresu językoznawstwa, zbiory limeryków, felietonów oraz powieści dla dzieci i młodzieży.

Do jego najbardziej znanych publikacji Michała Rusinka należą "Limeryki i inne wariacje”, pisana wspólnie z Anetą Załazińską "Retoryka codzienna” oraz "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.

Urodził się w Krakowie, 31 stycznia 1972 roku. Specjalizuje się w teorii literatury. Sekretarzem Wisławy Szymborskiej został wkrótce po tym, jak poetka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla i pełnił tę funkcję aż do jej śmierci. Do pracy tej poleciła Rusinka znajoma poetki, Teresa Walas, która była promotorem jego pracy magisterskiej. To właśnie Rusinkowi zawdzięczamy nazwy żartobliwych gatunków literackich uprawianych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

W swych publikacjach Michał Rusinek zgłębia zagadnienia związane z różnymi aspektami języka polskiego oraz literatury. "Pypcie na języku” to zbiór felietonów dotyczących rozmaitych, często przezabawnych zjawisk, jakie obserwować możemy w polszczyźnie. "Limeryki i inne wariacje” to natomiast zbiór zawierający zabawne limeryki, kolędy, piosenki, pozdrowienia z pocztówek i wiele innych, językowych wariacji. Pisze także książki dla dzieci. Przykładem choćby "Zaklęcie na W”, historia małego Włodka, w życie którego wkracza tajemnicze słowo... "wojna”.

Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości -8%
wysyłka do 72 godzin
Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach -8%
dostępny za 57 dni
Mały Chopin -8%
27,51 zł 29,90 zł
Mały Chopin
wysyłka do 72 godzin
Zaklęcie na W -22%
19,42 zł 24,90 zł
Zaklęcie na W
wysyłka do 72 godzin
Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci -11%
wysyłka do 72 godzin
Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych -6%
wysyłka do 72 godzin
Wierszyki rodzinne -8%
33,95 zł 36,90 zł
Wierszyki rodzinne
wysyłka do 72 godzin
© 2021 - All rights reserved Sklepy internetowe