Stephen Hawking


Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie w Anglii. Syn biologa dr. Franka Hawkinga i Isabel Hawking. Zmarł 14 marca 2018 w Cambridge.

Ten wybitny naukowiec był twórcą tzw. "teorii Hawkinga" opublikowanej w 1974 roku, z której wynika, że czarne dziury mogłyby emitować promieniowanie. Bez wątpienia był jednym z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Napisał, takie książki jak: "Moja krótka historia" (2014), "Natura czasu i przestrzeni" (1998), "Przyszłość czasoprzestrzeni" (2002), "Wszechświat w skorupce orzecha" (2004), a także "Czarne dziury" (2016) zawierającej dwa wykłady Hawkinga, które przybliżają nam naturę czarnych dziur, a także odpowiadają na pytania: Jak powstaje czarna dziura? Czym jest promieniowanie Hawkinga? Co stałoby się z człowiekiem, który wpadłby do czarnej dziury?

Napisał również kilka książek dla dzieci: "Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu" (2009), "Jerzy i tajny klucz do Wszechświata" (2008), "Jerzy i Wielki Wybuch" (2012). Miał na swoim koncie także kilka ról filmowych, między innymi w odcinku serialu "Czerwony karzeł", "Teoria wielkiego podrywu" oraz "Star Trek: Następne pokolenie", gdzie zagrał samego siebie. Swojego głosu użyczał w wielu serialach animowanych oraz w utworach muzycznych, między innymi, takich zespołów, jak: Pink Floyd. W 2012 roku wystąpił na otwarciu ceremonii XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Został odznaczony między innymi: Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. W 2009 został uhonorowany przez Baracka Obamę Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Hawking chorował na stwardnienie rozsiane boczne, choroba zawładnęła jego ciałem lecz nie umysłem. Pomimo swojego stanu zdrowia, pozostawał aktywny społecznie. Z pierwszą żoną Jane Wilde miał trójkę dzieci: dwóch synów, Roberta i Timothy'ego oraz córkę Lucy. Z drugą żoną Elaine Mason był związany od 1995 roku, po 11 latach wzięli rozwód.

w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 31,90 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe