Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie słyszał o hamburgerach. Ogromna bułka z mięsem i dodatkami, wręcz mokra od sosu, to ikona amerykańskiej kuchni. To typowo fastfoodowe danie podbija ostatnio także serca miłośników dobrego jedzenia, którzy zaczęli doceniać lokale przygotowujące zdrowe burgery z najlepszych składników. Czy zastanawialiście się jednak, kto zjadł pierwszego hamburgera na świecie? Czy wege burgery są tak dobre jak te z mięsem?

Zdrowy burger? Początki były zupełnie inne!

Mimo że hamburgery kojarzą nam się przede wszystkim z Ameryką, to w rzeczywistości ich korzenie sięgają za naszą zachodnią granicę, do miasta o wdzięcznej nazwie Hamburg. To właśnie stamtąd wywodzi się danie o nazwie Hamburg steak, czyli pieczeń po habsbursku, która wykonywana była z siekanej lub mielonej wołowiny. Hamburgerem nazywano natomiast płaski kotlet wykrawany z tej pieczeni, który w końcu, wraz z niemieckimi imigrantami, trafił do Stanów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy hamburger serwowany był w połowie XIX wieku na pokładach statków transatlantyckich Hamburg America Line, ale nie stał się jeszcze wtedy popularnym daniem. Przełom nastąpił dopiero na przełomie XIX/XX wieku, kiedy otworzyło się wiele restauracji, które oferowały różne wersje tego dania.

Obecnie hamburgery to jedne z najbardziej popularnych potraw. Swoją popularność zdobyły głównie dzięki sieciowym restauracjom, które oferowały burgery w niskich cenach, będące jednak kiepskiej jakości. Na szczęście, powoli odchodzi się od produkowanego taśmowo, śmieciowego jedzenia. Dziś stawia się już na bardziej wykwintne burgery, które bardzo często są prawdziwą sztuką.

Zobacz zdrowe mąki polecane do wypieków

Bułka i kawałek mięsa - przepis na hamburgera?

Konstrukcja standardowego hamburgera jest niezwykle prosta. Na dole znajduje się połówka bułki, na niej ogromny kawał mięsa oblany sosem, powyżej dorzucone są warzywne dodatki, najczęściej pomidor i ogórek, a całość przykryta jest drugim kawałkiem bułki. Oczywiście jest to tylko podstawowa wersja tego dania. Prawdziwa moc hamburgera polega na tym, że każdy może przyrządzić go sobie z takich składników, jakie lubi.

Historia widziała już wiele ciekawych wersji burgera. Czym zaskakują nas kucharze na całym świecie?

  1. NutBurger - NutBurger, jak sama nazwa wskazuje, to hamburger z orzechami i majonezem. Mimo że takie połączenie wydaje się niezbyt dobre, to wiele osób bardzo je sobie chwali.
  2. 1Up Burger - 1Up Burger przypomina grzybka z popularnej gry Mario. Do przyrządzenia takiego hamburgera wykorzystano m.in. grzyby, czosnek, pesto i mozarellę. Jest to idealny przepis dla wszystkich wegan.
  3. Pizza burger - Jeśli spędzamy wieczór ze znajomymi i mamy ochotę coś zjeść, bardzo często kończy się na tym, że niektórzy mają ochotę na pizzę, inni na kebaba, a pozostali oblizują się na samą myśl o burgerach. Pizza burger to idealne danie, które pogodzi wszystkich. Kucharze z Burger Kinga stworzyli właśnie takie cudo, wpychając do bułek pepperoni, mozarellę oraz sosy do pizzy.
  4. Hamburgery w konserwie - W Szwajcarii możemy dostać hamburgery w puszkach. Danie to jest ważne przez 12 miesięcy, a przygotowuje się je gotując puszkę w garnku pełnym wody. Ciekawe czy smak jest równie dobry jak pomysł?

Kucharze na całym świecie prześcigają się w pomysłach na ciekawe i smaczne burgery. Pora jednak rozgrzać piekarnik i samemu spróbować swoich sił w przygotowywaniu hamburgera. Sprwadź pasty idealne do burgerów

DIY - zdrowy burger

Dość czytania! Pora w końcu zabrać się za przygotowanie własnego wege burgera.

Do przygotowania bułek potrzebujemy następujących składników:

Przygotowanie naszej bułki zaczynamy od zmieszania siemienia lnianego z wodą. Miseczkę odkładamy na bok i czekamy aż siemię napęcznieje. W międzyczasie w drugiej misce mieszamy wszystkie pozostałe składniki (drożdże rozpuszczamy w wodzie). Wyrabiamy ciasto i odkładamy na godzinę w ciepłe miejsce. Po tym czasie dzielimy je na kilka części i z każdej formujemy bułki. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, kładziemy na niej bułki i odstawiamy na 30-45 minut do ponownego wyrośnięcia. Po tym czasie wkładamy je do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.

Sprawdź ofertę superfoods

Kotlet z zielonego grochu

Do wykonania kotleta potrzebujemy:

  • 400 g ugotowanego groszku
  • 1 jajko
  • 2 ząbki czosnku
  • przyprawy (sól, pieprz, kminek, papryka)

Wszystkie składniki blendujemy na gęstą, gładką masę, z której następnie formujemy kotlety. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy na 20 minut do piekarnika ustawionego na 200 stopni. W połowie pieczenia obracamy kotlety na drugą stronę.

Mamy już bazę, czyli bułki i kotlet. Cała reszta należy do nas. Naszego wege burgera możemy skomponować jak tylko chcemy. Zielony ogórek, pomidor, papryka..., co tylko nam przyjdzie do głowy. Nie zapominajmy też o sosie. Może to być zwykły ketchup, ale świetnie sprawdzi się także pesto. Nasz zdrowy burger gotowy. Smacznego!