Kapitan opuszcza swój statek
- Bernardinum
- Poznaj Świat
-
9788383331171
Jan Ćwikliński (1901-1976) był pierwszym powojennym kapitanem m.s. „Batory”. W mrocznych czasach stalinizmu, w obawie przed fałszywymi oskarżeniami i aresztowaniem, w 1953 roku, w Anglii, zszedł z pokładu swojego statku. Zamieszkał w USA, gdzie próbował wrócić do pracy na morzu, wprowadzając na żeglugowe szlaki statek „Wolna Polska”. Przez dziesięciolecia jego nazwisko było wymazane z historii Polskiej Marynarki Handlowej.
W 1955 roku w Stanach Zjednoczonych kapitan wydał książkę – opisuje w niej swoje życie i wyjaśnia powody decyzji, która zdeterminowała dalsze losy jego i rodziny w kraju.
Musiało minąć ponad pół wieku, żeby ta książka mogła trafi do polskiego czytelnika. To porywająca lektura, która odkrywa białe plamy w historii polskiej żeglugi dotyczące m.in. statku m.s. „Batory”, jedynego powojennego transatlantyku, który dla wielu Polaków przez lata był symbolem luksusu i wolności.
Szczegóły - Kapitan opuszcza swój statek
- Autor: Jan Ćwikliński
- Wydawnictwo Bernardinum
- Seria Poznaj Świat
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2023
- Ilość stron: 256
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788383331171
- Język: polski
- Tłumacz: Anna Ćwiklińska-Rutka
- Nr wydania: 3
- ISBN: 9788383331171
- EAN: 9788383331171
- Wymiary: 15x21 cm
- Powiązane tematy: Promocje Bee