Jak odpieluchować dziecko? Poradnik bezstresowego odpieluchowania



Odpieluchowanie dziecka, czyli potoczne określenie momentu przejścia dziecka z pieluch na samodzielne korzystanie z nocnika, to ważny moment dla rodziców. Czy tak samo ważny, jak i trudny? Wielu osobom etap ten przysparza sporo trudności i zadają sobie pytanie: jak odpieluchować dziecko? O czym pamiętać i w jaki sposób odczytywać sygnały dziecka świadczące o jego gotowości? Kwestią sporną pozostaje również czas, w którym najlepiej rozpocząć etap odpieluchowania. W niniejszym poradniku udzielamy odpowiedzi na te pytania oraz przedstawiamy przydatne informacje i wskazówki.

SPIS TREŚCI

  1. Kiedy należy odpieluchować dziecko?
  2. Jak odpieluchować dziecko bez stresu?
  3. Jak ułatwić sobie i dziecku proces odpieluchowania?
  4. Jak przygotować dziecko do korzystania z nocnika?
  5. Najczęstsze błędy podczas odpieluchowania

Kiedy należy odpieluchować dziecko?

Czas, w którym należy rozpocząć odpieluchowanie dziecka to jedna z bardziej dyskusyjnych kwestii. Jedni polecają, aby rozpocząć ten etap jak najwcześniej, inni z kolei opowiadają się, że im wcześniej, tym gorzej? Otóż pamiętać należy, że wybór przejścia z pieluch na korzystanie z nocnika nie leży tylko w gestii rodziców. Warunkiem koniecznym są sygnały, jakie wysyła nam dziecko, zarówno te fizjologiczne, jak i psychiczne, ale o tym później.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “kiedy odpieluchować dziecko?”. Ponieważ każdy maluch jest inny i rozwija się we własnym tempie. Podkreślić warto, że nie powinno się robić tego, ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Wczesne próby odpieluchowania dziecka połączone z presją i naciskiem mogą skutkować w przyszłości złymi nawykami, a nawet traumą. Z kolei podjęcie tych działań zbyt późno, czyli po 3. roku życia dziecka, również nie jest korzystne i komfortowe dla malca.

Oznaki gotowości

Istnieje sporo sygnałów, które świadczą o gotowości dziecka do rozpoczęcia odpieluchowania. Wśród nich wskazać należy m.in.:

  • coraz dłuższe momenty suchej pieluszki, tzn. dziecko budzi się po drzemce z suchą pieluchą, a po zmianie, dłużej pozostaje ona czysta (przynajmniej 2 godziny)
  • dziecko zaczyna komunikować chęć wypróżnienia - prostymi określeniami, albo mimiką twarzy,
  • kiedy chce się wypróżnić, szuka ustronnego miejsca, zaczyna się chować, może się wiercić, czy łapać za pieluszkę,
  • zaciekawienie tym, co dorośli robią w toalecie,
  • jeśli nocnik jest już przygotowany, dziecko interesuje się nim, siada na nim nawet w ubraniach.

Jak odpieluchować dziecko bez stresu?

Często powielane jest przekonanie, iż odpieluchowanie najlepiej rozpocząć gwałtownie i szybko. Zabrać dziecku pieluchy i po prostu sadzać je na nocniku. Nic bardziej mylnego. W tej kwestii nie należy się spieszyć, naciskać i wprowadzać niepotrzebnej presji. A więc, jak odpieluchować dziecko bez zbędnego stresu? Aby zrobić to bezstresowo, warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach. Kiedy dziecko zaczyna powoli wysyłać sygnały, warto zaopatrzyć się w nocnik i postawić go w widocznym miejscu. Dobrze jest stosować nagrody i pochwały, które będą dodatkową motywacją, a także zaopatrzyć się w książeczki o odpieluchowaniu. Oczywiście koniecznie należy także regularnie pytać dziecko, czy chce zrobić siku lub kupkę, aby mu o tym przypominać. Można także wprowadzać elementy zabawy.

Metoda Azrin i Foxx

Odpieluchowanie dziecka metodą Azrin i Foxx zakłada przejście z pieluch na nocnik, w bardzo szybkim czasie (praktycznie w przeciągu kilku godzin). Aby jednak móc ją stosować, należy być specjalistą. Nieprawidłowo wprowadzona może skutkować frustracją ze strony dziecka. Zakłada ona dość szybkie i radykalne kroki w kierunku zaznajamiania dziecka z nocnikiem, dlatego lepiej z niej nie korzystać bez konsultacji ze specjalistą.

Metoda Brazeltona

Ta metoda na odpieluchowanie jest znacznie lżejszą formą przejścia na nocnik. Jest ona nastawiona na wsłuchiwanie się w sygnały wysyłane ze strony dziecka. Polega na zachęcaniu maluszka do korzystania z nocnika, cierpliwie i z wyrozumiałością. Kiedy załatwi się w pieluszkę, zawartość jej należy umieścić w nocniku i pokazać dziecku. Z biegiem czasu, należy zdjąć pieluchę i pozwolić dziecku chodzić bez niej, co jakiś czas zachęcając do skorzystania z nocniczka.

Odpieluchowanie nocne - najlepszy sposób?

Jedną z popularnych metod jest odpieluchowanie nocne. Polega ona na nauczeniu dziecka wstrzymywania załatwiania swoich potrzeb w nocy. Pomocne w tej metodzie będzie ograniczenie podawania dziecku sporej ilości płynów przed snem.

Przed położeniem maluszka do snu, warto sadzać go na nocnik. Nocnik ten warto trzymać w pobliżu łóżeczka, a kiedy się przebudzi, sadzać dziecko na nocniku. Aby jednak było to możliwe, dziecko powinno posiadać już nieco większy pęcherz. Stopniowo następnie można przechodzić na odpieluchowanie w dzień.

Odpieluchowanie w nocy jest więc metodą małych kroków, która uczy bobasa także w pewien sposób świadomie kontrolować swoje potrzeby.

Jak ułatwić sobie i dziecku proces odpieluchowania?

Etap odpieluchowania nie zawsze bywa łatwy, dlatego warto wspomnieć o kilku przydatnych wskazówkach, które ułatwią go zarówno rodzicom, jak i dziecku.

Przede wszystkim należy pamiętać o wspomnianym wcześniej wsłuchiwaniu się w sygnały, jakie maluch wysyła. Warto w ten proces włączyć system motywacji oparty na nagrodach i zabawie. Sporo ułatwi także zachowanie spokoju i wyrozumiałości. Nie należy na dziecko naciskać, ani w żadnym wypadku frustrować się, kiedy mu nie wychodzi, albo kiedy robi regres.

Cierpliwość powinna być kluczem odpieluchowania. Aby ułatwić ten proces, dobrze jest także zaopatrzyć się w atrakcyjny nocnik, czyli taki, który będzie grał melodię, albo zapewniał inną formę rozrywki dziecku. Spore ułatwienie zapewni też brak pośpiechu - niech wszystko toczy się swoim tempem.

Książeczki o odpieluchowaniu

Element, który może znacznie ułatwić omawiany proces to książeczki o odpieluchowaniu. Na rynku dostępnych jest obecnie sporo takich pozycji. Są one utrzymane w tematyce potrzeb fizjologicznych i w sposób oparty na zabawie i edukacji, kształtują wiedzę dziecka na temat tego, w jaki sposób powinno się załatwiać. Można znaleźć takie, które dedykowane są osobno dla dziewczynek i chłopców.

Majtki treningowe

Przydatnym gadżetem do odpieluchowania są majtki do odpieluchowania. Są to specjalne majtki wykonane z materiału bardziej chłonnego niż te zwykłe. Niektóre posiadają kilka chłonnych warstw, inne zapewniają możliwość dołączenia specjalnego chłonącego wkładu. Z pewnością jest to również element, który znacznie wspomoże rodziców i dziecko w etapie odpieluchowania.

Nocnik - jego wybór ma znaczenie

Rozpoczynając odpieluchowanie, większość rodziców zadaje sobie pytanie: jaki nocnik dla dziecka wybrać? Oczywiście, wybór ten powinien być odpowiednio przemyślany, ponieważ nocnik stanowi jeden z fundamentów opisywanego etapu. Przede wszystkim nocnik powinien być wygodny i praktyczny. Może posiadać dodatkowe udogodnienia w postaci emitowania dźwięków i innych atrakcji, ale należy postawić na praktyczność. Nocnik dla dziecka dobrze jest dopasować także do płci, a także wybrać taki, który będzie łatwy w czyszczeniu.

Jak przygotować dziecko do korzystania z nocnika?

Co najważniejsze, warto zakładać dziecku ubranka, które będzie można łatwo zdjąć. Można także zdjąć dziecku pieluchę i majteczki i pozwolić mu na poruszanie się bez nich. Aby przygotować dziecko do korzystania z nocnika, poleca się też regularnie przypominać mu o korzystaniu z niego, najlepiej mniej więcej co godzinę.

Najczęstsze błędy podczas odpieluchowania

Warto wskazać także najczęstsze błędy popełniane przy odpieluchowaniu, tak aby móc ich uniknąć. Wśród nich wspomnieć warto o takich, jak:

  • presja, stosowanie kar, zawstydzanie,
  • sadzanie na nocniku tylko w nocy,
  • zdejmowanie pieluchy tylko i wyłącznie w ciepłe dni,
  • zbyt wczesne próby odpieluchowania,
  • brak konsekwencji ze strony rodziców,
  • przesadne wypytywanie i kontrolowanie dziecka.

Jak widać, etap odpieluchowania wcale nie musi być trudny i żmudny ani dla rodziców, ani dla ich pociechy. Zawsze należy zachować wyrozumiałość i cierpliwość, a zaprezentowane w niniejszym artykule wskazówki na pewno okażą się pomocne.

55,99 * 69,00 zł
*cena detaliczna
wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 53,55 zł
55,99 * 69,00 zł
*cena detaliczna
wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 52,95 zł
55,99 * 69,00 zł
*cena detaliczna
wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 52,95 zł
84,00 * 105,00 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 78,75 zł
84,00 * 105,00 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 78,75 zł
84,00 * 105,00 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 73,50 zł
84,00 * 105,00 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 78,75 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 18,46 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 26,32 zł
25,81 * 39,00 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 24 godziny
najniższa cena z 30 dni: 25,39 zł
5,99 * 6,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 5,34 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 7,97 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 9,07 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 36,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,39 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 31,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 36,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 52,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 52,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 39,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 39,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 36,10 zł
81,75 * 109,00 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 84,99 zł
wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 24,00 zł
wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 79,00 zł
wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 79,00 zł
wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 55,99 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe