Ocet balsamiczny

Są 4 produkty.
22,22 * 22,84 zł
*cena detaliczna
najniższa cena z 30 dni: 22,85 zł
14,99 * 19,77 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 19,19 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 70,87 zł

Ocet balsamiczny to produkt wytwarzany z zagęszczonego moszczu owocowego. Podczas obróbki termicznej w której jest zagęszczany, naturalnie zawarte cukry z owoców zaczynają się karmelizować - w ten sposób nadają ciemną barwę powstałej substancji. Po procesie zagęszczania, owa substancja trafia do drewnianych beczek w których to z czasem zachodzi proces fermentacji octowej i powstaje gotowy produkt.

Ocet balsamiczny znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Jest znakomitym dodatkiem do dań ciężkostrawnych, dressingów sałatkowych i innych sosów. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w kuchni włoskiej i wszelakich daniach makaronowych - ocet balsamiczny nadaje im aromatu i specyficznego smaku. Produkt ten świetnie sprawdza się przy deserach - podkreśla ich smak i słodkość. Czasami jest również stosowany w kosmetyce.

Produkt poza walorami smakowymi jest również stosowany w celach zdrowotnych. Ocet balsamiczny ma pozytywny wpływ na nasz układ trawienny. W naszym sklepie internetowym oferujemy Państwu najwyższej jakości ocet balsamiczny o różnych pojemnościach.  

Czy ocet balsamiczny jest zdrowy?

Zdecydowanie tak! Ocet balsamiczny wspiera funkcjonowanie całego organizmu. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicze. Dzięki zawartości kwasu octowego i antyoksydantów wpływa na poprawę kondycji skóry.

Dobrze wiedzieć, że produkt ten jest także niskokaloryczny – jedna łyżka zawiera około 5 kcal. Jeśli jesteśmy na diecie, warto zastępować nim np. oliwę z oliwek, która jest dużo bardziej kaloryczna. Prowadząc zdrowy tryb życia i wzbogacając nasze dania octem balsamicznym wspomożemy działanie naszego organizmu na wielu płaszczyznach.

Ocet balsamiczny – właściwości

Jak już wspomnieliśmy, ocet balsamiczny, dzięki obecności kwasu octowego, wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Jest także cennym źródłem wielu pierwiastków – magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Składniki, jakie w nim znajdziemy wykazują działanie obniżające poziom cholesterolu, a także regulujące poziom cukru we krwi.

Ocet balsamiczny posiada niski indeks glikemiczny, dlatego nie powoduje nagłego wyrzutu insuliny. Niektóre badania wskazują, że może być pomocny u osób chorujących na cukrzycę drugiego stopnia. Spożywanie go tuż przed posiłkami może pomóc w ustabilizowaniu poziomu cukru w organizmie. Ocet balsamiczny wspiera również na regulację procesu trawienia, obniżenie ciśnienia i układ odpornościowy.

Wartości odżywcze octu balsamicznego

Ocet balsamiczny produkuje się z zagęszczonego moszczu winogronowego, czyli wyciśniętego soku winogronowego. Aby uzyskać 1 litr octu, wykorzystuje się aż 145 kg winogron! Proces produkcji octu balsamicznego jest czasochłonny, jednak tylko wtedy otrzymany produkt jest wysokiej jakości – naturalny i bez udziału zagęszczaczy.

Produkt składa się wyłącznie z węglowodanów, w tym cukrów prostych. Jest też źródłem witamin i minerałów – zawiera sporą ilość potasu, a także wapń, magnez, fosfor i sód. Pomimo sporej ilości cukrów, pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, a także zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę. Ponadto ocet balsamiczny posiada w składzie kwas octowy, kwas winny i kwas jabłkowy. Jego wartość energetyczna wynosi 88 kcal na 100 g produktu.

Ocet balsamiczny – zastosowanie

Włosi stosują ocet balsamiczny do wielu potraw. Jego charakterystyczny słodko-kwaśny smak wzbogaci nie tylko dania wytrawne, ale także słodkie – takie jak owoce czy desery! Jeśli nie próbowałeś truskawek lub gruszek, polanych octem balsamicznym – spróbuj koniecznie! Jest to ciekawe, ale i bardzo smaczne połączenie.

Octem balsamicznym podkreślimy także smak sałatek i czerwonego mięsa. Będzie także świetnym dodatkiem do stworzenia pysznych i aromatycznych sosów, np. winegret. Jeśli lubisz eksperymentować, możesz dodać ocet balsamiczny do sałatek owocowych, a także serów, pomidorów czy pieczywa!

Jak wybrać dobry ocet balsamiczny?

Oryginalny ocet balsamiczny powstaje wyłącznie we Włoszech, w rejonie Modeny i Reggio Emilia. Do jego produkcji wykorzystuje się moszcz winogronowy odmiany białej Trebbiano lub czerwonej Lambrusco, które uprawiane są właśnie w tej części Włoch. Najczęściej wykorzystuje się te dwie odmiany, ponieważ powstały z nich sok winogronowy, posiada odpowiednią słodycz.

Kierując się wyborem, zawsze sprawdzajmy etykietę i miejsce produkcji. Warto wiedzieć, że tradycyjny ocet balsamiczny na etykiecie będzie mieć napis „Aceto Balsamico Tradizionale di Modena/ di Reggio Emilia”. Oznacza to, że powstał właśnie w tych rejonach, w oparciu o tradycyjną recepturę i spełniając wszelkie wymogi jakościowe.

Co ciekawe produkty te sprzedawane są tylko w określonym kształcie butelki, natomiast kolor etykiety określa długość „leżakowania”. W dobrym jakościowo occie balsamicznym nie znajdziemy konserwantów! Długi proces fermentacji zapewnia odpowiednią kwasowość octu balsamicznego i doskonały smak. Niezwykle ważny jest także zapach octu balsamicznego, który jest mocny i silnie aromatyczny.

Dobry ocet balsamiczny dojrzewa minimum 12 lat! A zazwyczaj okres ten jest jeszcze dłuższy — spotkać można nawet 100-letnie egzemplarze. Oczywiście wraz z wiekiem octu wzrasta jego cena — im starszy produkt, tym więcej będziemy musieli za niego zapłacić.

Tradycyjny ocet balsamiczny charakteryzuje się nie tylko słodko-kwaśnym, aromatycznym smakiem, ale wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Kwas octowy zawarty w tym produkcie wspomaga działanie całego organizmu – od układu pokarmowego, po układ immunologiczny. Wprowadzenie go do codziennej diety zapewni nam dobre zdrowie, a także urozmaici ulubione potrawy. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, warto kupować tylko włoskie produkty, wytwarzane na terenie Modeny i Reggio Emilia. Produkują je znane i cenione firmy, które są mistrzami w swoim fachu.

© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe