suszarka na pranie

Nowoczesna suszarka elektryczna to urządzenie, które posiada zróżnicowane programy pozwalające wysuszyć pranie. Nieustanne suszenie prania i cierpliwe czekanie na jego całkowite wyschnięcie może być uciążliwe i czasochłonne. Od razu wysuszona i błyszcząca odzież może być używana bezpośrednio po wyjęciu z bębna suszarki elektrycznej. Jest to szczególnie cenne podczas jesieni i zimy, kiedy wysuszyć mokre pranie jest trudniej. Dodatkowo tkaniny są świeższe, a prasowanie staje się łatwiejsze. Co warto wiedzieć o suszeniu w suszarce i działaniu samego sprzętu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

SPIS TREŚCI

 1. Jak działa suszarka do prania? Rodzaje suszarek
 2. Jak przygotować pranie do suszenia w suszarce bębnowej?
 3. Suszenie w suszarce - jakie rzeczy można suszyć?
 4. Jakich ubrań nie powinno się suszyć w suszarce?
 5. Najczęstsze problemy z suszeniem prania


Jak działa suszarka do prania? Rodzaje suszarek

Mechanizm w suszarce bębnowej opiera się na działaniu silnika, który napędza wirnik i wentylator. Pomiędzy komorą bębna a napinającą rolką ulokowany jest pasek napędowy. Wirnik silnika włączonej suszarki wprawia pasek napędowy w ruch, na skutek czego bęben jest w ruchu. Na rynku dostępne są suszarki różnego rodzaju. Oto podstawowe z nich:

Suszarka bębnowa wywiewna – znakomite rozwiązanie dla właścicieli domków jednorodzinnych

Suszarka bębnowa wywiewna (ewakuacyjna/wentylacyjna) to reprezentant najstarszego typu suszarki bębnowej. W sprzedaży można ją spotkać coraz rzadziej. Taka suszarka elektryczna wymaga stosunkowo skomplikowanego montażu, między innymi ze względu na konieczność podłączenia suszarki do kanału wentylacyjnego. W związku z tym nie każdy może pozwolić sobie na jej nabycie. Do zalet należy niska cena, innym atutem jest również to, że suszenie w suszarce tego typu wymaga małych nakładów finansowych.

Suszarka kondensacyjna – jedna z najczęściej wybieranych odmian

Suszarka kondensacyjna cieszy się największą popularnością. Głównymi zaletami są łatwy montaż i szerokie możliwości instalacji, ze względu na brak konieczności podłączenia urządzenia do przewodu wentylacyjnego. Gdy suszymy w suszarce kondensacyjnej, musimy mieć na uwadze potrzebę regularnego opróżniania zbiornika gromadzącego wodę.

Kolejnym rodzajem jest suszarka z pompą ciepła. Działa ona na podobnej zasadzie, jak kondensacyjne. Pompa ciepła pozwala suszyć w suszarce ubrania bezpieczniej i przy mniejszym wykorzystaniu energii elektrycznej. Pompa ciepła w suszarce pozwala zaoszczędzić nawet do 50% energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi modelami kondensacyjnymi. Dodatkowo proces suszenia odbywa się w stosunkowo niskiej temperaturze, bo około 50-60 stopni, dzięki temu możliwe jest suszenie delikatnych materiałów.

Jak przygotować pranie do suszenia w suszarce bębnowej?

Pranie należy posortować na elementy, które można i nie można wysuszyć w suszarce bębnowej. Pod uwagę należy wziąć również to, w jakich temperaturach mogą być suszone poszczególne ubrania. Poniżej opisujemy, co konkretnie można wysuszyć w suszarce elektrycznej.

Suszenie w suszarce - jakie rzeczy można suszyć?

jakie rzeczy można suszyć w suszarce

Najlepszym źródłem informacji o tym, jakich ubrań nie suszyć w suszarce lub jak należy je suszyć, jest metka. To na niej znajdziemy symbol: okrąg w kwadracie. Oznacza on, że ubranie można wysuszyć w suszarce bębnowej. Oznaczenie na metce może być także przekreślone i w takim przypadku materiału nie należy suszyć w suszarce.

Opisana ikona może zawierać także kropki. Dwie wskazują na to, że dla suszenia pościeli czy ubrań słuszne jest wykorzystanie wysokich temperatur. Natomiast jedna informuje, że produkt dla bezpieczeństwa procesu suszenia wymaga osuszania w niższych temperaturach.

Suszyć w suszarce można m.in.:


 • Spodnie od dresu,
 • Koszule,
 • Bluzki,
 • Sukienki,
 • T-shirty,
 • Spódniczki,
 • Niektóre buty, na przykład tenisówki.

Jakich ubrań nie powinno się suszyć w suszarce?

Mimo że suszarka bębnowa jest rozwiązaniem niezwykle przydatnym, niektórych tkanin nie należy wrzucać do jej bębna. Dlaczego suszenie w suszarce nie jest możliwe dla wszystkich tkanin? Otóż pod wpływem ruchów obrotowych suszarki elektrycznej niektóre materiały mogą zostać uszkodzone.

Zakaz suszenia obejmuje m.in.:


 • Rzeczy wykonane z elastyny – na skutej warunków panujących w suszarce materiał może stracić elastyczność.
 • Biustonosze – to zazwyczaj delikatny element garderoby, koronki i hafty mogą stracić swój estetyczny wygląd. Co więcej, fiszbiny staników mogą się wysunąć i uszkodzi bęben suszarki.
 • Delikatne materiały – wspomniane koronki i inne.
 • Rajstopy i pończochy – są zbyt delikatne.
 • Kożuchy, rzeczy z domieszką wełny – zbyt wysoka temperatura w bębnie suszarki może doprowadzić do kurczenia się kożucha.

Najczęstsze problemy z suszeniem prania

Każda suszarka oferuje wybór odpowiedniego programu. Co jednak, jeśli mimo ustawienia pożądanych parametrów efekt końcowy nie spełnia naszych oczekiwań i ubrania są nadal wilgotne? W takim przypadku powinniśmy skorzystać z programów określających czas i włączyć dodatkowe suszenie na 10 lub 20 minut. Jeśli dodatkowy czas suszenia nie pomaga, należy oczyścić czujniki wilgotności w suszarce elektrycznej. To one są odpowiedzialne za wykrywanie, czy pranie jest suche lub nie, oraz automatyczne dostosowanie czasu suszenia. Warto pamiętać o tym, aby osadzający się kamień lub resztki produktów piorących zetrzeć raz w roku miękką ściereczką zwilżoną octem.

Kolejnym problemem są uporczywe zagniecenia, które są skutkiem nadmiernej częstotliwości obrotów bębna suszarki. Należy więc zmienić ilość obrotów, optymalnie będzie to 1000-1200 obr./min. Po zakończeniu suszenia ubrania mogą być również zgniecione, ponieważ gorące powietrze w bębnie nie ma zapewnionego prawidłowego przepływu. By uniknąć nierównomiernego suszenia, w przypadku ubrań warto wkładać je pojedynczo i nie przeładowywać suszarki bębnowej.

Przydatne akcesoria do suszarki

W celu zwiększenia satysfakcji z użytkowania suszarki poleca się zaopatrzyć w dodatkowe akcesoria, jak chusteczki zapachowe lub specjalne piłki do suszarek. Te pierwsze nadadzą praniu wyjątkowy zapach i ułatwią prasowanie. Piłki do suszarek zmiękczają materiał, który narażony na suszenie w suszarce sztywnieje. Kulki natomiast zawierają wypustki o różnych kształtach, które gwarantują rozluźnienie i sprężenie włókien.

Suszarka bębnowa oferuje szereg zalet i korzyści. Jeśli jednak regularnie suszymy suszarką, warto zorientować się, jak należy robić to dobrze. Nieumiejętne użytkowanie może doprowadzić do większych szkód niż korzyści, ale stosując się do powyższych porad, cały proces suszenia powinien przebiec sprawnie i bezstresowo.


Zobacz także: