Niektórzy z nas błędnie uznają wegetarianizm i weganizm za synonimy. Niewtajemniczeni uogólniają te pojęcia jedynie do niejedzenia mięsa. Tymczasem dieta wegetariańska i wegańska mimo istniejących podobieństw, mają także znaczące różnice. Początki wegetarianizmu miały miejsce jeszcze przed naszą erą. Na terenach dzisiejszych Indii oraz Grecji stosowano taką dietę ze względów religijnych i filozoficznych. Z kolei weganizm pojawił się stosunkowo niedawno i z pewnością nie stanowi zastępczego słowa dla diety wegetariańskiej. Można powiedzieć, że weganizm zawiera się w wegetarianizmie, ale jest jego ścisłą i bardziej radykalną odmianą. Założyciel społeczności wegańskiej, Donald Watson, wymyślił to pojęcie poprzez pozostawienie trzech pierwszych i dwóch ostatnich liter ze słowa „vegetarian”. Wegetarianizm, a weganizm – co warto wiedzieć, aby nie pomylić tych dwóch pojęć?

Zobacz ofertę zdrowych produktów


Wegetarianizm – czym jest?

Uogólniając pojęcie wegetarianizmu jest to rezygnacją z jedzenia mięsa. W jadłospisie wegetarianina królują warzywa i owoce, ale dopuszczony jest też nabiał: mleko, sery, jogurty i jajka. Co warto podkreślić, wegetarianizm to dla osób, które postanowiły żywić się zgodnie z jego zasadami, to nie tylko dieta, ale sposób na życie. Jadłospis wegetarianina pozwala mu na zwiększenie ilości błonnika, witamin, potasu, magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Uwzględnia ON także produkty zbożowe pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, tłuszcze roślinne i nasiona oleiste (orzechypestki dyni i słonecznika).

Rezygnacja z jedzenia mięsa oznacza, że należy dostarczyć organizmowi inne zastępcze produkty, które będą źródłem składników pokarmowych, które zapewnia mięso. Chodzi tutaj przede wszystkim o niezbędne dla zdrowia żelazo. Bogate w żelazo są chociażby: pokrzywa, pietruszka, orzechy, produkty zbożowe z żyta i owsa, migdały i warzywa strączkowe. Żelazo znajdziemy także w suszonych śliwkach, rodzynkach, drożdżach. Co ważne, określanie się wegetarianinem często nie ogranicza się do zaprzestania spożywania mięsa. Wegetarianie działają na rzecz obrony praw zwierząt, a także wspierają różnego rodzaju organizacje ekologiczne. Ponadto rezygnują także ze stosowania kosmetyków testowanych na zwierzętach. W Polsce wciąż przybywa osób, które zdecydowały się przejść na dietę wegetariańską.

Weganizm – na czym polega?

Chcąc wskazać podstawową różnicę pomiędzy wegetarianizmem, a weganizmem, należy przede wszystkim podkreślić, że w pierwszym przypadku z diety zostają wyłączone tylko niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, natomiast weganizm oznacza w praktyce, że jego zwolennicy nie spożywają żadnych produktów tego rodzaju. Dieta wegańska jest w 100% roślinna. Jej podstawą są produkty na bazie zbóż, takich jak: pszenica, ryż, żyto, proso, owies, oraz owoce i warzywa.

Weganie całkowicie rezygnują z produktów odzwierzęcych. Dotyczy to nawet tych produktów, przy których wytwarzaniu zwierzęta nie cierpią, czyli np. jajka, mleko czy ser. Białko zwierzęce zastępuje się białkiem roślinnym. Weganie nie spożywają także ryb i owoców morza, ponieważ ryby to także mięso, a owoce morza to żywe istoty. W jadłospisie weganina stosuje się zamienniki mleka krowiego, czyli tzw. mleko roślinne - sojowe lub ryżowe, oraz ser, który można zastąpić serem twarogowym otrzymywanym z mleka sojowego. Weganie nie noszą także futer, skóry, wełny i jedwabiu oraz nie stosują kosmetyków zawierających w sobie składniki odzwierzęce lub testowane na zwierzętach.

Polecane produkty wegańskie i wegetariańskie

Wegetarianizm a weganizm - klucz do zdrowia

Zarówno wegetarianizm, jak i weganizm, niosą ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia. Każda dieta wymaga wysiłku i wiedzy żywieniowej, tak aby była odpowiednio zbilansowana. Osobom rozważającym przejście na tego typu dietę zaleca się rozwagę i stopniowe przechodzenie na nieco inny jadłospis. Warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem. Jest o co walczyć, gdyż prawidłowo zbilansowana dieta roślinna obniża ryzyko, takich chorób jak cukrzycy typu II, chorób serca i niektórych nowotworów. Kluczem do zdrowia jest odpowiednie zbilansowanie oraz poważne podejście.


Zobacz więcej produktów wegańskich i wegetariańskich »Zobacz także: