Porządki wiosenne


Szybkie i łatwe porządki

HITY cenowe >>


Nadeszła wiosna, czas na zmiany! Wiosenne porządki to okazja na odświeżenie całego domu. Nie chodzi bynajmniej o rutynowe sprzątanie, ale o gruntowny przegląd wszystkich pomieszczeń, dzięki któremu z uśmiechem przywitamy wiosenne słońce. Porządki w domu i mieszkaniu nie muszą być trudne, a sprzątanie nie musi być ogromnym przedsięwzięciem – wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Oto one!

SPIS TREŚCI

 1. Sprzątanie w domu - harmonogram prac
 2. Porządki w kuchni
 3. Porządki w łazience
 4. Porządki w sypialni
 5. Porządki w salonie
 6. Sprzątanie na balkonie - harmonogram prac

Porządki w domu zaczynamy od harmonogramu prac

Nie ulega wątpliwości, że wiosna to idealny czas na domowe porządki. Jednak sprzątanie i przygotowywanie na wiosnę tak dużych przestrzeni, które tworzą dom lub mieszkanie, może wydawać się karkołomnym, pracochłonnym i niesamowicie trudnym przedsięwzięciem.

Ilość rzeczy i przedmiotów do wyrzucenia może zaskoczyć, a kurz, który zalega na wielu powierzchniach, osłabić naszą wiarę w powodzenie. Dlatego właśnie warto ustalić kolejność wykonywanych zadań, aby całość nie przedstawiała aż tak ogromnych trudności.

Wiosenne porządkowanie najlepiej zaczynać zatem od przygotowania prostej rzeczy, jaką jest lista zadań. Trzymając w ręku listę rzeczy do zrobienia, będziemy wiedzieć, gdzie zacząć, co zrobić, by się nie pogubić i nie opóźnić swojej pracy, oraz, co ważne, będziemy mogli śledzić postępy.

Zabieranie się do wiosennych porządków bez planu będzie z pewnością zadaniem chaotycznym, a w efekcie misją niemal nie do ogarnięcia. A wystarczy przecież wypunktować kolejne czynności, odkreślać je, wykonywać wszystko starannie i po kolei, by cieszyć się z prac w domu czy mieszkaniu!

 1. Ścieranie kurzy wymaga nieco drobiazgowości - musimy pamiętać, że kurz zbiera się nie tylko na meblach i płaskich powierzchniach, ale także na suficie i ścianach, w kątach czy na lampach lub żyrandolach. Omiatamy więc wszystkie takie miejsca, wycieramy meble - tutaj szczególnie polecamy eko płyn - na zewnątrz i wewnątrz, czyścimy włączniki, kontakty, kaloryfery, drzwi i klamki. Jeśli w pomieszczeniu stoją rośliny, przecieramy również ich liście.
 2. Mycie okien pozwoli wpuścić do domu nieco więcej światła i uczucia świeżości po zimowej szarudze. Do tego celu można wykorzystać ekologiczny, bezzapachowy płyn.
 3. Pranie materiałów wszelkiego rodzaju, od ubrań, przez koce, narzuty, poszewki czy ręczniki, aż po dywany, zasłony i firanki to kolejny ważny aspekt. Przydatny z pewnością okaże się tutaj ekologiczny płyn do prania, z kolei prasowanie niektórych większych przedmiotów można ułatwić sobie płynem do prasowania.
 4. Odkurzanie i mycie podłogi zostawiamy zawsze na sam koniec sprzątania - inaczej zabrudzenia z innych części pomieszczenia znów przeniosą się na posadzkę, marnując nasz wysiłek. Przy czyszczeniu różnego rodzaju podłóg idealnie sprawdzi się naturalny płyn uniwersalny, nadający się także do wielu innych powierzchni. Trzeba, oczywiście, pamiętać również o odsunięciu mebli i odkurzeniu za nimi.

wiosenne porządki

Wiosenne porządki w kuchni

Kuchnia to z pewnością miejsce, które trudno sprzątać bez względu na to, czy zabieramy się do tego gruntowniej na wiosnę, czy też sprzątamy ją porządnie regularnie.

Kuchnia zawsze wymaga od nas nieco większej uwagi. Musimy bowiem pamiętać, aby oczyścić lodówkę z niepotrzebnych rzeczy: produktów spożywczych, których już nie zamierzamy jeść i ze wszystkiego, co w niej niepotrzebne. Ilość przedmiotów w szafkach zajmujących miejsce bez powodu również może być spora, jednak to doczyszczenie najczęściej używanych urządzeń i naczyń (kuchenki, gofrownice, patelnie, piekarniki, umywalki, suszarki na naczynia) sprawia zazwyczaj najwięcej kłopotu.

Wyczyszczenia w kuchni wymagają przede wszystkim:

 • kratki wentylacyjne;
 • okap;
 • lodówka i zamrażarka - tu najlepiej wyłączyć i rozmrozić;
 • zlew i suszarka do naczyń;
 • szafki, również pod zlewem;
 • kosz na śmieci;
 • kuchenka i palniki;
 • piekarnik;
 • zmywarka;
 • kafelki;
 • pojemniki;
 • blaty;
 • urządzenia elektryczne - pamiętamy o odkamienieniu czajnika przy pomocy octu lub sody oczyszczonej.

Tutaj najlepiej sprawdzą się raczej środki "do zadań specjalnych", takie jak płyn do czyszczenia kuchni lub, jeśli wolimy coś bardziej uniwersalnego, płyn lawendowy.

Warto również posprawdzać daty ważności wszystkich artykułów w naszej kuchni - dotyczy to także leków w domowej apteczce. Możemy zaskoczyć się ilością przeterminowanych, dawno zapomnianych produktów, jakie ukryły się gdzieś w zakamarkach.

Wyczyścić zaolejoną i zabrudzoną kuchenkę gazową to nie lada wyzwanie. Stary i zaschnięty brud na patelni? Suszarka na naczynia pełna kamienia? Tymi rzeczami musimy zająć się w pierwszej kolejności, by przejść, na przykład, do wycierania kurzu czy zmywania podłóg. Będą nam więc potrzebne odpowiednie środki czystości, które pomogą w walce z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Co więcej?

Czyścimy lodówkę

Aby wyczyścić lodówkę, wystarczy usunąć z niej często ogromną ilość niepotrzebnych przedmiotów i produktów spożywczych, przejrzeć zamrażarkę i wyjąć z niej zalegające tam miesiącami potrawy, które zdążyły się zepsuć, bądź których nie mamy zamiaru jeść. Na koniec przetrzeć wszystkie półki, wyczyścić je za pomocą odpowiednich środków czystości (zwłaszcza z pozostałości jedzenia), przetrzeć lampkę, która mogła zmatowieć i gotowe: oto porządek w lodówce!

Czas odświeżyć fugi

Podczas wykonywania wiosennych porządków w kuchni nie wolno zapomnieć o płytkach ceramicznych, a konkretnie: o fugach. Te miejsca często są siedliskiem zarazków, a nie czyszczone potrafią nieatrakcyjnie i nieestetycznie wyglądać. Należy więc im poświęcić szczególną uwagę i korzystać z takich preparatów, które nie zniszczą fug, ale będą zdolne je oczyścić.

Piekarnik i płyta grzewcza – na błysk!

Wiosenne porządki w kuchni zdałyby się na nic, gdybyśmy nie wyczyścili dokładnie piekarnika i płyty grzewczej. To elementy, które szczególnie łatwo zabrudzić i nie tak łatwo doczyścić. Wiele piekarników ma funkcję czyszczenia parowego, ale nie wszystkie, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu, usunąć oleiste plamy z drzwiczek, usunąć pozostałości jedzenia ze ścian piekarnika czy tac, które do niego wsuwamy, a płytę grzewczą dokładnie przejrzeć pod kątem zalegających na niej substancji.

Czysta płyta to wydajna płyta!

Przegląd szafek, czyli wyrzucamy śmieci

Porządek w szafkach i szufladach powinno być zwieńczeniem wiosennych porządków w kuchni. Możemy zdziwić się, ile niepotrzebnych rzeczy w nich zalega. Opakowania, resztki jedzenia, kurz: to wszystko należy sprzątać, aby zrobić miejsce na rzeczy, których naprawdę potrzebujemy.

Pachnąca, wiosenna łazienka

W łazience wiosenne porządki składać się będą przede wszystkim z kilku rzeczy:

Pranie – kluczowa kwestia

Musimy wyprać wszystkie ubrania z kosza na pranie, wszystkie ręczniki i inne materiałowe przedmioty, które mogły ulec zabrudzeniu.

Odkurzanie, mycie podłóg, usuwanie kurzu

Kolejnym etapem jest odkurzanie łazienki, zmywanie podłogi (dokładne i metodyczne!), a także usuwanie kurzu ze wszystkich powierzchni, na których mógł osiąść.

Sedes, prysznic, wanna, umywalka

Łazienka jest miejscem używanym bardzo często w każdym domu. Urządzenia takie jak sedes czy prysznic należy dokładnie wyczyścić. Muszla sedesu to miejsce, w którym zawsze mieszka dużo zarazków, dlatego warto ją odpowiednio potraktować preparatami do czyszczenia muszli, natomiast kamień na kranach czy rączce prysznica wyczyścić, używając mleczka. Mycie drzwi kabiny prysznicowej jest równie ważne!

Pobudki w promieniach słońca? Sprzątamy sypialnię

Wiosenne porządki okazałyby się niepełne, gdybyśmy nie wysprzątali odpowiednio naszej sypialni. Dom lub mieszkanie z piękną, jasną i czystą sypialnią zawsze jest miejscem, do którego chcemy wracać. Zajmijmy się więc odkurzaniem podłóg i ich myciem (także wtedy, gdy są pokryte wykładziną), praniem pościeli, myciem okien, a także przyjrzeniem się temu, co znajduje się pod łóżkiem. Ilość kurzu i śmieci może nas zaskoczyć!

Na koniec: wiosenne porządki w salonie

Porządki w domu zakończyć najlepiej sprzątaniem salonu. Dlaczego? Ponieważ jest to przestrzeń najbardziej reprezentacyjna, w której będziemy przyjmować gości i spędzać czas na wielu aktywnościach towarzyskich. Domowe porządki bez dokładnie odkurzonego, umytego i wysprzątanego salonu będą niczym.

Zajmujemy się więc najpierw meblami, które dokładnie odkurzamy i myjemy. Sprzątamy stoły z niepotrzebnych rzeczy, zmieniamy obrusy. Przyglądamy się zastawie stołowej, pierzemy zasłony w oknach, a same okna dokładnie myjemy. Lampy, żyrandole, lustra: to wszystko musi lśnić.

Jeśli chcemy zmienić wystrój salonu, to wyrzucamy z niego to, co nam już nie pasuje i dobieramy rzeczy nowe, a mogą nimi być i meble, i tapety, dywany, poduszki czy elementy dekoracyjne. Mała metamorfoza salonu przy okazji wiosennych porządków? Dlaczego nie!

Jak zrobić wiosenne porządki na balkonie? Lista zadań

Jeśli chcesz skutecznie wyczyścić balkon, musisz zabrać się do tego metodycznie. Oto proponowana kolejność zadań:

 1. Usuń wszystko z balkonu. Porządki zacznij od wyniesienia z niego wszelkich rzeczy, które stały tam przez zimę – doniczek, skrzynek, pojemników i innych. Przy okazji możesz je posegregować i pozbyć się tych, które są zniszczone, a naprawić te, które się do tego nadają.
 2. Posprzątaj na sucho. Im lepiej posprzątasz balkon, tym mniej będziesz mieć pracy później. Usuń pajęczyny, liście i wszelkie inne śmieci. Najlepiej jest użyć odkurzacza.
 3. Posprzątaj na mokro. Po pozbyciu się wszystkich śmieci jest to o wiele łatwiejsze. Oczywiście należy zacząć od góry, czyli np. parapetów (a najlepiej od razu okien), by potem przejść do barierek i podłogi.
 4. Odnów to, co wymaga odnowienia. Po umyciu wszystkiego możesz np. odmalować barierkę, jeśli tego potrzebuje. Zanim się za to zabierzesz, osłoń podłogę folią, by nie trzeba było czyścić jej ponownie.
 5. Umyj donice i skrzynie. Jeśli planujesz zmienić balkon w domowy ogródek, warto odpowiednio przygotować doniczki.
 6. Zabezpiecz balkon przed owadami. Wiele osób zapomina o tym, że warto zabezpieczyć szczeliny, by nie stały się domem dla niechcianych gości. Można do tego użyć wodnego roztworu olejku miętowego, którym spryskasz wszystkie zakamarki.
 7. Wyczyść meble. Plastikowe trzeba umyć, a drewniane wystarczy przetrzeć na sucho; oczywiście możesz je przy okazji odnowić, np. malując olejem do drewna.

Środki czystości i akcesoria

Sprzątanie to ważna rzecz, dlatego warto ułatwić ją sobie, stosując odpowiednie środki czystości – przede wszystkim skuteczne. Dobrze jest wybierać przy tym produkty ekologiczne, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ślad środowiskowy; poza tym nieszkodzące przyrodzie detergenty są też zdrowsze dla nas – znacznie maleje ryzyko alergii i urazów skóry, w razie gdyby taki środek wylał się nam na rękę.

Do mycia okien można np. wykorzystać ekologiczny płyn, którego wysoki standard jakościowy potwierdzają stosowne certyfikaty. Barierki i parapety natomiast bez przeszkód można umyć środkiem do mycia naczyń – doskonale nada się tutaj płyn o zapachu cytrusów i zielonej herbaty. Osoby o szczególnie wrażliwej skórze powinny stosować odpowiednio łagodniejszy preparat, np. nadający się nawet do mycia butelek do karmienia małych dzieci. Jeszcze inne potrzeby mają alergicy. Jeśli więc cierpimy z powodu uczulenia, warto zaopatrzyć się w środek hipoalergiczny.

W kwestii mycia podłogi balkonu wiele zależy od tego, jaka jest jej powierzchnia. Rzadko ograniczamy się do gołego betonu – najczęściej na balkonie znajduje się jakaś nawierzchnia. W takim przypadku doskonale sprawdzi się płyn do mycia podłóg, najlepiej uniwersalny, który jednakowo dobrze poradzi sobie z powierzchnią drewnianą, jak i ceramiczną lub z tworzyw sztucznych. Można go także używać do czyszczenia paneli.

Aby skutecznie zapobiec „osiedlaniu się” owadów na naszym balkonie, możemy użyć olejku miętowego. Wystarczy rozcieńczyć go w wodzie, a uzyskanym roztworem spryskać wszystkie zakamarki na balkonie – zabieg ten powinien skutecznie zniechęcić nieproszonych gości.

Kiedy chcemy mieć pewność, że ślad środowiskowy naszego sprzątania będzie możliwie najmniejszy, upewnijmy się, że ekologiczne są nie tylko wszelkie środki, których używamy, ale także inne akcesoria. Dotyczy to na przykład gąbki do mycia – warto użyć ekogąbki w całości wykonanej z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu. Jest to produkt wielorazowy, można go prać.

Jeśli chcemy mieć pewność, że używane przez nas produkty są ekologiczne, należy sprawdzić ich etykiety. Dobrej jakości preparaty posiadają certyfikaty potwierdzające, że nie były testowane na zwierzętach oraz że nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Takie substancje są nawet w ponad 99% wykonane z komponentów ulegających biodegradacji, co gwarantuje, że nasze zabiegi mające na celu utrzymanie higieny wpłyną na środowisko w minimalnym stopniu.

-20%
w magazynie
-5%
w magazynie
-10%
w magazynie
© 2022 - All rights reserved Sklepy internetowe