Sprzątanie balkonu na wiosnę nie należy do prostych czynności. Opadłe liście, rozsypana ziemia i różne śmieci, które naniósł wiatr – wszystko to trzeba usunąć, zanim przywróci się balkon do porządku. Jak odpowiednio się tym zająć?

Jak zrobić wiosenne porządki na balkonie? Lista zadań

Jeśli chcesz skutecznie wyczyścić balkon, musisz zabrać się do tego metodycznie. Oto proponowana kolejność zadań:

  1. Usuń wszystko z balkonu. Porządki zacznij od wyniesienia z niego wszelkich rzeczy, które stały tam przez zimę – doniczek, skrzynek, pojemników i innych. Przy okazji możesz je posegregować i pozbyć się tych, które są zniszczone, a naprawić te, które się do tego nadają.
  2. Posprzątaj na sucho. Im lepiej posprzątasz balkon, tym mniej będziesz mieć pracy później. Usuń pajęczyny, liście i wszelkie inne śmieci. Najlepiej jest użyć odkurzacza.
  3. Posprzątaj na mokro. Po pozbyciu się wszystkich śmieci jest to o wiele łatwiejsze. Oczywiście należy zacząć od góry, czyli np. parapetów (a najlepiej od razu okien), by potem przejść do barierek i podłogi.
  4. Odnów to, co wymaga odnowienia. Po umyciu wszystkiego możesz np. odmalować barierkę, jeśli tego potrzebuje. Zanim się za to zabierzesz, osłoń podłogę folią, by nie trzeba było czyścić jej ponownie.
  5. Umyj donice i skrzynie. Jeśli planujesz zmienić balkon w domowy ogródek, warto odpowiednio przygotować doniczki.
  6. Zabezpiecz balkon przed owadami. Wiele osób zapomina o tym, że warto zabezpieczyć szczeliny, by nie stały się domem dla niechcianych gości. Można do tego użyć wodnego roztworu olejku miętowego, którym spryskasz wszystkie zakamarki.
  7. Wyczyść meble. Plastikowe trzeba umyć, a drewniane wystarczy przetrzeć na sucho; oczywiście możesz je przy okazji odnowić, np. malując olejem do drewna.

Ekologiczne środki czystości >>

Środki czystości i akcesoria

Sprzątanie to ważna rzecz, dlatego warto ułatwić ją sobie, stosując odpowiednie środki czystości – przede wszystkim skuteczne. Dobrze jest wybierać przy tym produkty ekologiczne, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ślad środowiskowy; poza tym nieszkodzące przyrodzie detergenty są też zdrowsze dla nas – znacznie maleje ryzyko alergii i urazów skóry, w razie gdyby taki środek wylał się nam na rękę.

Do mycia okien można np. wykorzystać ekologiczny płyn, którego wysoki standard jakościowy potwierdzają stosowne certyfikaty. Barierki i parapety natomiast bez przeszkód można umyć środkiem do mycia naczyń – doskonale nada się tutaj płyn o zapachu cytrusów i zielonej herbaty. Osoby o szczególnie wrażliwej skórze powinny stosować odpowiednio łagodniejszy preparat, np. nadający się nawet do mycia butelek do karmienia małych dzieci. Jeszcze inne potrzeby mają alergicy. Jeśli więc cierpimy z powodu uczulenia, warto zaopatrzyć się w środek hipoalergiczny.

W kwestii mycia podłogi balkonu wiele zależy od tego, jaka jest jej powierzchnia. Rzadko ograniczamy się do gołego betonu – najczęściej na balkonie znajduje się jakaś nawierzchnia. W takim przypadku doskonale sprawdzi się płyn do mycia podłóg, najlepiej uniwersalny, który jednakowo dobrze poradzi sobie z powierzchnią drewnianą, jak i ceramiczną lub z tworzyw sztucznych. Można go także używać do czyszczenia paneli.

Aby skutecznie zapobiec „osiedlaniu się” owadów na naszym balkonie, możemy użyć olejku miętowego. Wystarczy rozcieńczyć go w wodzie, a uzyskanym roztworem spryskać wszystkie zakamarki na balkonie – zabieg ten powinien skutecznie zniechęcić nieproszonych gości.

Kiedy chcemy mieć pewność, że ślad środowiskowy naszego sprzątania będzie możliwie najmniejszy, upewnijmy się, że ekologiczne są nie tylko wszelkie środki, których używamy, ale także inne akcesoria. Dotyczy to na przykład gąbki do mycia – warto użyć ekogąbki w całości wykonanej z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu. Jest to produkt wielorazowy, można go prać.

Jeśli chcemy mieć pewność, że używane przez nas produkty są ekologiczne, należy sprawdzić ich etykiety. Dobrej jakości preparaty posiadają certyfikaty potwierdzające, że nie były testowane na zwierzętach oraz że nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Takie substancje są nawet w ponad 99% wykonane z komponentów ulegających biodegradacji, co gwarantuje, że nasze zabiegi mające na celu utrzymanie higieny wpłyną na środowisko w minimalnym stopniu.


Zobacz także: