Ogórki małosolne to przysmak lata! Chyba nie znam osoby, która by ich nie lubiła. Sama co roku nałogowo się nimi zajadam. Ich wykonanie jest banalnie proste i bardzo szybkie, więc nie warto wydawać pieniędzy na sklepowe ogórki niewiadomego pochodzenia. Zanim jednak przejdę do przepisu, przypominam, że warzywa i owoce sezonowe są nie tylko tańsze, ale i bardziej wartościowe niż poza sezonem!


Ogorki malosolneDlaczego warto jeść ogórki ?

Ogórki w ponad 90% składają się z wody, tak więc idealnie ugaszą pragnienie w upalne dni. Mają niską kaloryczność, więc nawet osoby dbające o linię nie muszą ich sobie odmawiać. Należy, jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ mogą mieć działanie wzdymające. Poza wszystkimi zaletami ogórek ma niestety jedną wadę. Zawiera askorbinazę - enzym rozkładający witaminę C. Ale uwaga enzym ten ulega rozkładowi podczas kiszenia, czyli mówiąc wprost witamina C zawarta w ogórkach kiszonych/małosolnych, ale też w innych warzywach, z którymi łączymy ogórki dociera wraz z pożywieniem do naszego organizmu. Ogórki poddane fermentacji są też łatwiej trawione i ze względu na zawartość witaminy C nawet zdrowsze niż surowe :)


Przepis na ogórki małosolne

Składniki:

 • 1 kg ogórków gruntowych (niewielkie, twarde, świeże)
 • 2 litry wody, przegotowanej i przestudzonej
 • 1-3 ząbki czosnku (wedle upodobań)
 • 2 liście chrzanu
 • 2 listki wiśni
 • 1 wiązka kopru
 • 2,5 łyżki soli


Wykonanie:

 1. Ogórki dokładnie umyć i obciąć końce. Przygotować duży, czysty słój lub gliniane naczynie.
 2. W przestudzonej, przegotowanej wodzie rozpuścić sól.
 3. Na dnie słoika ułożyć liście chrzanu i wiśni.
 4. Na liście ułożyć ogórki.
 5. Między ogórki powciskać koper i przekrojone na połówki ząbki czosnku.
 6. Zalać wszystko posoloną wodą (woda musi całkowicie przykrywać ogórki).
 7. Przykryć ogórki talerzykiem, a talerzyk przycisnąć kamieniem, aby ogórki nie pływały po powierzchni.
 8. Odstawić do zacienionego miejsca na kilka dni. Po 3 dniach można spróbować, czy są dobre. Z każdym dniem będą bardziej ?ukiszone?, ale moim zdaniem najlepiej smakują na piąty dzień.