Przeszłość i dziś. Starożytność i średniowiecze. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Pierwsza część podręcznika Przeszłość i dziś dla klasy 1 zawiera trzy działy odpowiadające epokom historycznoliterackim. Są to: Starożytność. Grecja i Rzym Starożytność. Świat Biblii Średniowiecze Materiał nauczania jest ułożony chronologicznie i podzielony na działy według epok...
54,55 * 57,40 zł
*cena detaliczna

Dodaj do schowka

najniższa cena z 30 dni: 53,75 zł

Opis

Pierwsza część podręcznika Przeszłość i dziś dla klasy 1 zawiera trzy działy odpowiadające epokom historycznoliterackim. Są to:

  • Starożytność. Grecja i Rzym
  • Starożytność. Świat Biblii
  • Średniowiecze

Materiał nauczania jest ułożony chronologicznie i podzielony na działy według epok historycznoliterackich, a te – na rozdziały odpowiadające najważniejszym zagadnieniom poszczególnych epok. Chronologiczny układ treści nauczania pozwala uczniom poznawać literaturę i kulturę ze świadomością procesu historycznoliterackiego, w „naturalnym” porządku i w różnych kontekstach.

Stałą cechą serii jest wiązanie perspektywy historycznej i współczesnej. Tej zasadzie podporządkowano prezentację i interpretację zjawisk kultury. Starannie dobrana faktografia ilustruje żywe dziedzictwo, formujące i wzbogacające współczesność. Element Dialogi z tradycją służy uświadomieniu uczniom, jak teksty współczesne nawiązują do przeszłości i jak przeszłość ożywa dzięki współczesnym reinterpretacjom.

W centrum uwagi autora pozostaje tekst literacki. Jego interpretacja ma służyć refleksji nad kondycją człowieka we współczesnym świecie i sprzyjać kształtowaniu tożsamości ucznia.

Podręcznik jest wystarczającym źródłem do poznania tych utworów, które podstawa programowa zaleca czytać we fragmentach. Dzieła, które mają być poznane w całości, są reprezentowane fragmentami oraz omówieniami całości.

Każdy tekst literacki jest opatrzony Wskazówkami do analizy i interpretacji, które są dla ucznia zachętą i instrukcją do pracy z tekstem oraz samodzielnego odkrywania jego struktury i sensów.

Lektury przeznaczone do czytania w całości mają – oprócz obudowy fragmentów – tzw. Przewodniki po lekturze.

Istotną częścią opracowania lektur są ciekawe, zróżnicowane, nieschematyczne polecenia dla uczniów (Czytamy, analizujemy, interpretujemy). Jednym z ważnych celów tych poleceń jest kształtowanie świadomości kształtu językowo-stylistycznego i niesionych przez ów kształt znaczeń. Lektura tekstów literackich i odbiór tekstów kultury wykorzystywana jest także jako okazja do doskonalenia umiejętności komunikacyjnych (tworzenia tekstów własnych).

Przewidziane w podstawie programowej zagadnienia językoznawcze zostały omówione w odrębnych rozdziałach, zintegrowanych – tam, gdzie było to możliwe – z treściami z zakresu literatury i kultury.

Poza materiałem historycznoliterackim i językoznawczym podręcznik wprowadza różnorodne interdyscyplinarne konteksty interpretacyjne: plastyczne, filozoficzne,kulturowe i historyczne oraz biograficzne. Ciekawy dobór dzieł plastycznych ma sprzyjać pogłębionej refleksji nad kulturą, a przede wszystkim – pomagać w zrozumieniu tekstów literackich. Wiele ilustracji zostało opatrzonych rozbudowanym komentarzem, który wprowadza ucznia w podstawy odbioru dzieła sztuki, i poleceniami ukierunkowującymi interpretację.

Naprzemienny układ przystępnie napisanych partii wykładowych, „okienek” z wiadomościami encyklopedycznymi bądź ciekawostkami, interesujących i nieschematycznych streszczeń utworów. Taki kształt książki nawiązuje do dobrze uczniom znanej formy hipertekstu. Atrakcyjna, a zarazem prosta i przejrzysta forma ułatwia percepcję materiału i pracę z książką.

FAQ

Sekcja zadawanych pytań i odpowiedzi

Kto napisał "Przeszłość i dziś. Starożytność i średniowiecze. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony"?
Krzysztof Mrowcewicz jest autorem tej książki.
Jest autorem paru podręczników szkolnych, jednak te treści są wyjątkowo wartościowe. Często autorzy podręczników szkolnych mają wysokie kompetencje w dziedzinie, na temat której piszą. Ciekawostka: niektórzy autorzy tworzą tylko do dwóch podręczników szkolnych, skupiając się bardziej na eksploracji dziedziny nauczania. Wynikać to może na przykład z włożenia dużego wysyłku w proces zbierania treści. Nie u każdego zdarza się, że łączenie doświadczenia z ich przekazywaniem dalej idą w parze.

Które wydawnictwo opracowało tę książkę?
"Przeszłość i dziś. Starożytność i średniowiecze. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony" opublikowało Wydawnictwo WSiP.


Jaki numer zatwierdzenia MEN charakteryzuje opisywany podręcznik?
951/1/2019 jest nr dopuszczenia MEN podręcznika szkolnego. Wskazuje on, że podręcznik został dopuszczony do używania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wbrew obiegowej opinii termin podręcznik powinien być używany wyłącznie w przypadku książki do nauki posiadającej nr dopuszczenia MEN.

Czy ten podręcznik jest zgodny z aktualnym programem nauczania?
Tak, "Przeszłość i dziś. Starożytność i średniowiecze. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony" został napisany zgodnie z obowiązującymi w dniu wydania numeru wytycznymi programu nauki. Przed przyznaniem numeru dopuszczenia podręczniki są oceniane przez metodyków upoważnionych przez MEN pod kątem zgodności z zakresem nauczania i z kryteriami merytorycznymi.


Jak zweryfikować, czy to właśnie ten podręcznik muszę kupić?
Od weryfikacji poprawności zakupu książek szkolnych dzielą Cię 3 kroki:
  • Sprawdź listę niezbędnych do kupienia podręczników w szkole.
  • Zweryfikuj na tytuł, nr MEN, autora, wydawnictwo.
  • Sprawdź, czy wymienione wyżej szczegóły znajdują się na stronie oglądanego produktu.O wydawnictwie tego podręcznika szkolnego:
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, z ponad 70-letnim doświadczeniem, to uznany podmiot na polskim rynku wydawniczym. Począwszy od publikacji pierwszego podręcznika w 1945 roku, WSiP wydało gigantyczną liczbę publikacji edukacyjnych, współpracując z cenionymi ekspertami i naukowcami. Oferta wydawnictwa obejmuje różne serie podręczników, poradniki, kursy i repetytoria, jak również innowacyjne serwisy edukacyjne, takie jak WSiPnet. Ponadto, WSiP prowadzi Klub Nauczyciela, oferując dedykowane wsparcie dla profesjonalistów w dziedzinie edukacji.

Do której klasy i na jakim stopniu edukacji potrzebny jest ten podręcznik?
Pozycja została wydana dla uczniów klas LO 1-4. Jeśli nie sugerujesz się listą podręczników od nauczyciela, pamiętaj, by dobrać podręcznik pasujący do poziomu edukacji, na którym obecnie jest uczeń.

Do zdobywania wiedzy, z którego przedmiotu ta publikacja jest przydatna?
Przedstawiony podręcznik dedykowany jest jednemu wybranemu działowi nauki, którym jest język polski.


Jaki zakres obejmuje podręcznik Przeszłość i dziś. Starożytność i średniowiecze. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony?
Ten materiał jest przeznaczony do wykorzystania na poziomie zarówno podstawowym jak i rozszerzonym.


Ile stron zawiera ta pozycja?
212: tyle stron liczy ta książka.
Jest wypełniona treścią edukacyjną uatrakcyjnioną grafikami. Zawiera znaczące, starannie dobrane informacje, które utrwalają wiedzę z danego zakresu.


Do której serii publikacji edukacyjnych należy "Przeszłość i dziś. Starożytność i średniowiecze. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony"?
Tytuł ten jest częścią serii PRZESZŁOŚĆ I DZIŚ.
Podobnie jak pozostałe składniki z tego cyklu, podręcznik został stworzony celem zapewnienia uczniom kompleksowych materiałów edukacyjnych, których uważna lektura wspomoże rozwój umiejętności i wiedzy w sposób uporządkowany, jak również logiczny.


Która to część podręcznika?
Jest to część 1 tego podręcznika.


Co powinien posiadać uczeń oprócz podręczników?
Nie zapomnij o zeszytach! Na stronach internetowych szkół zazwyczaj można znaleźć informacje dotyczące szczególnych wymagań odnośnie wyprawki dla poszczególnych klas. Na listach zazwyczaj znajdują się często: długopisy, ołówki, przybory do rysowania, artykuły plastyczne i kreatywne. Pamiętaj, że uczniowi otoczonemu przedmiotami, które cieszą jego oko, takich jak piórnik z ulubionym bohaterem oraz plecak w ulubionym kolorze, będzie w szkole raźniej. Sprawdź, jakie artykuły i przybory do szkoły polecamy w Bee.pl. Mamy tak szeroki wybór, że na pewno znajdziesz coś inspirującego.


Czy mogę wymienić lub zwrócić kupiony u Was podręcznik?
Nie wymieniamy produktów, ale pamiętaj o tym, że przy zakupie online zawsze możesz zwrócić, i w zamian zamówić ten właściwy. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak można zwracać podręczniki? Wszystkie informacje znajdziesz na tej stronie.


Szczegóły - Przeszłość i dziś. Starożytność i średniowiecze. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

Inni Klienci kupili również
Odkryj radość z ogrodnictwa >>