Historia i teraźniejszość 2. Podręcznik dla liceów i techników. 1980-2015

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie - okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób...
46,99 * 49,00 zł
*cena detaliczna

Dodaj do schowka

najniższa cena z 30 dni: 45,82 zł

Opis

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie - okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny. Wartka narracja przedstawia fakty, osoby i wydarzenia, które wywarły piętno na najnowszej historii - tak Polski, jak i świata. Autor, wybitny historyk, pedagog i popularny pisarz prof. Wojciech Roszkowski opisuje realia i okoliczności zdarzeń, zaglądając często za kulisy, aby ukazać mechanizmy funkcjonowania systemów społecznych i politycznych. Trzeba podkreślić jego perfekcyjną analizę funkcjonowania systemu komunistycznego tak w świecie, jak i w Polsce, co nie wszystkim się podoba. Prof. Roszkowski wydobywa jednak na światło dzienne również te prawdy, które wielu chciałoby ukryć. Wielokrotnie podkreśla znaczenie postaw moralnych (lub amoralnych) tak dla życia pojedynczego człowieka, jak i wspólnoty.

Autor wychodzi ze starożytnego założenia, że historia magistra vitae: historia jest nauczycielką życia. Wiedza o czasach przeszłych, także tych niedawno minionych, jest ważna nie tylko w naszej codzienności, ale w przeróżnych relacjach międzynarodowych. Wszak różne nieprzyjazne Rzeczypospolitej ośrodki zagraniczne usiłują fałszować naszą historię i wykorzystywać to w antypolskiej propagandzie nie osiągną swego celu, jeśli będziemy znali historyczną prawdę i jej bronili.

Drugi tom naszego podręcznika, obejmuje lata 1980-2015. W Europie Środkowo-Wschodniej był to czas wielkich przełomów, w tym upadku ZSRS. Autor opisuje jak nasz kraj, choć borykał się wówczas z licznymi trudnościami wewnętrznymi, wypływał powoli na szerokie wody europejskiej i światowej polityki, jak rola i znaczenie Polski rosły - dzięki temu, że żyjemy wolni i suwerenni.
Prof. Roszkowski wykazuje też głęboką troskę o przyszłość naszej Ojczyzny. Nie jesteśmy samotną wyspą nasz los zależy od wielu czynników zewnętrznych, ale przecież sami też możemy, i powinniśmy, wpływać na to, co dzieje się w świecie. Upoważnia nas do tego jedenaście wieków naszej bogatej historii.

Ciekawe jest spojrzenie Autora na zmieniających się przywódców tego świata oraz naszego kraju. Nie wszyscy podołali wyzwaniom, przed jakimi stanęli, to prawda, ale trzeba przyznać, że w latach 1980-2015 byli jednak politycy wielkiej rangi i rozwagi. Prof. Roszkowski podkreśla znaczenie bardzo długiego pontyfikatu Jana Pawła II i jego wpływ na wiele wydarzeń światowych, nie mówiąc o krajowych. A wszystko to ukazuje na tle zjawisk kultury i walki światopoglądowej, jaka od lat toczy się na wszystkich kontynentach. Profesor wplata w opowieść o historii objaśnienia dotyczące różnych pojęć, takich jak np. demokracja liberalna czy poprawność polityczna.

Tekst książki wzbogacają 294 ilustracje, często unikatowe, będące dodatkowym źródłem atrakcyjnie zaprezentowanej wiedzy. Publikację cechuje wysoki poziom edytorski, wyraźna czcionka. Zarówno treść, jak i konstrukcja skłaniają do refleksji, a zaprezentowane fakty i wydarzenia łatwo zapamiętać dzięki zastosowanej technice narracyjnej.

FAQ

Rozwiewamy wątpliwości! Sprawdź sekcję Q&A

Kto napisał "Historia i teraźniejszość 2. Podręcznik dla liceów i techników. 1980-2015"?
Autorem książki jest Wojciech Roszkowski.
Jest autorem paru podręczników, jednak są one wyjątkowo wartościowe. Zdarza się, że autorzy podręczników mają wysokie kompetencje w dyscyplinie, na temat której piszą. Ciekawostka: niektórzy autorzy tworzą tylko 1 - 2 materiałów edukacyjnych, skupiając się na eksplorowaniu dziedziny nauki. Wynikać to może przykładowo z konieczności nieraz wyczerpującego zaangażowania w proces pisania. Dla niewielu zdarza się, że łączenie wiedzy z ich przekazywaniem dalej idą w parze.
 
Które wydawnictwo opracowało tę książkę?
Publikacja "Historia i teraźniejszość 2. Podręcznik dla liceów i techników. 1980-2015" została przygotowana przez Wydawnictwo Biały Kruk.

 
Jak zweryfikować, czy to właśnie ten podręcznik muszę kupić?
Sprawdź wykaz książek obowiązujących w Twojej szkole w bieżącym roku szkolnym. Zwróć szczególną uwagę na zgodność tytułu, autora bądź autorów oraz wydawnictwa. Miej na uwadze, że każda placówka może mieć inne wymagania dotyczące podręczników. Dlatego warto jest uzyskać informacje bezpośrednio od wychowawców bądź z wykazu podręczników szkolnych opublikowanych w szkole.

 
Ile stron zawiera ta pozycja?
344 - tyle stron liczy ten tytuł.
Jest wypełniony edukacyjną treścią uwydatnioną graficznie. Zawarto w nim ważne i starannie dobrane informacje, które utrwalają wiedzę z danego zakresu.

 
Do której klasy i na jakim szczeblu edukacji jest niezbędny ten podręcznik?
Pozycja została wydana dla uczniów klas LO 2. Jeśli nie sugerujesz się listą podręczników od szkoły, pamiętaj, by dobrać podręcznik odpowiedni do poziomu edukacji, na którym znajduje się uczeń.
 
Do zgłębiania wiedzy, z którego przedmiotu ta książka jest rekomendowana?
Przedstawiony podręcznik dedykowany jest jednemu wybranemu obszarowi nauki, jakim jest historia i teraźniejszość.

 
Co, obok podręczników, warto kupić na nowy rok szkolny?
Nie zapomnij o odpowiednich zeszytach! Plus na stronach internetowych szkół zazwyczaj można znaleźć informacje dotyczące dodatkowych zapotrzebowań odnośnie wyprawki dla poszczególnych klas. Na listach zazwyczaj znajdują się: długopisy, ołówki, mazaki, artykuły plastyczne i kreatywne. Pamiętaj, że uczniowi używającemu przedmiotów, które cieszą jego oko, takich jak piórnik z ulubionym bohaterem albo plecak w ulubionym kolorze, będzie w szkole trochę weselej. Sprawdź, jakie produkty szkolne polecamy w Bee.pl. Mamy tak duży wybór, że na pewno znajdziesz coś interesującego.

 
Czy mogę zwrócić lub wymienić kupiony u Was podręcznik?
Produkty nie podlegają wymianie, ale musisz wiedzieć, że nietrafiony podręcznik kupiony online możesz zwrócić, a w zamian zamówić ten właściwy. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak można zwracać podręczniki? Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

 

Szczegóły - Historia i teraźniejszość 2. Podręcznik dla liceów i techników. 1980-2015

 • Autor: Wojciech Roszkowski
 • Wydawnictwo Biały Kruk
 • Rok wydania: 2023
 • Oprawa: Miękka
 • Ilość stron: 344
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788375533705
 • Język: polski
 • Podtytuł: Liceum technikum
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788375533705

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

Inni Klienci kupili również
Odkryj radość z ogrodnictwa >>